باشگاه خبرنگاران/ استان امهارا در اتیوپی شاهد درگیری‌های شدید بین نیرو‌های دولتی و نیرو‌های جبهه آزادی‌بخش تیگرای است.

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، همزمان با ادامه درگیری‌های شدید بین نیرو‌های ارتش اتیوپی و عناصر مسلح جبهه آزادی بخش تیگرای، نیرو‌های دولتی از تصرف ۱۵ روستای جدید در استان امهارا خبر دادند. درگیری‌های شدید در چهار جبهه در بخش‌های مختلف استان امهارا ادامه دارد.

با تسلط نیرو‌های دولتی بر شهر ”شور ابیت“ در فاصله ۲۱۸ کیلومتری آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی عناصر مسلح جبهه تیگرای از پایتخت عقب رانده شدند.

منابع دولتی می‌گویند نیرو‌های ارتش اتیوپی از فناوری‌های جدید در نبرد‌ها استفاده می‌کنند تا تلفات انسانی درگیری‌ها کاهش یابد.

جبهه تیگرای، سخنان مقامات دولت اتیوپی را مانور سیاسی توصیف کرد.

تلویزیون جبهه تیگرای به نقل از دبرتسون جبر میکائیل، فرمانده این گروه اعلام کرد که او از دبیرکل سازمان ملل درخواست کرده است تا از کشورها بخواهد ارسال سلاح به ویژه پهپاد‌ها را برای دولت اتیوپی متوقف کنند.

درگیری‌های مسلحانه در اتیوپی فعلا در استان امهارا دومین استان بزرگ این کشور محدود شده است. اهمیت ژئوپلتیک این استان آن است که دریاچه تانا سرچشمه رودخانه نیل آبی است و ۸۰ درصد از زمین‌های قابل کشت اتیوپی در آن قرار دارد.

دولت اتیوپی اعلام کرد کنترل شهر لالیبیلا را در دست گرفته و جاده تدارکاتی اصلی عناصر مسلح جبهه تیگرای را قطع کرده است. نیرو‌های دولتی پیش از این کنترل استان عفر را به طور کامل در دست گرفته بودند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar