باشگاه خبرنگاران/ وزارت دفاع روسیه از استقرار سامانه‌های موشکی باستیون در جزایر مورد مناقشه کوریل خبر داد.

وزارت دفاع روسیه برای نخستین‌بار تصاویری از استقرار سامانه‌های موشکی باستیون در جزایر مورد مناقشه کوریل را منتشر کرد.

وزارت دفاع روسیه با ضمن اعلام استقرار سامانه‌های موشکی ساحل به دریای «باستیون» در اطراف جزایر کوریل افزود: این سامانه‌ها متعلق به ناوگان اقیانوس آرام هستند و برای مقابله با تهدیدات احتمالی مستقر شده‌اند.

روسیه و ژاپن دهه‌ها است بر سر مالکیت و حق حاکمیت بر جزایر کوریل اختلاف نظر دارند و این مناقشه در طول سال‌های پس از جنگ جهانی دوم به نبردی دیپلماتیک و طولانی تبدیل شده است.

روسیه این جزایر را «کوریل جنوبی» و ژاپن این جزایر را «سرزمین‌های شمالی» و متعلق به خاک خود می‌داند.

این جزایر در حد فاصل شمال جزیره «هوکایدو» ژاپن و «شبه‌جزیره کامچاتکا» روسیه در اقیانوس آرام واقع شده‌اند.

ژاپن با استناد به عهدنامه «شیمودا» که در هفتم فوریه سال ۱۸۵۵ میلادی بین ژاپن و روسیه تزاری به امضاء رسید، این ۴ جزیره را متعلق به خود می‌داند، اما روسیه با استناد به قرارداد‌های فیمابین بعد از جنگ جهانی دوم معتقد است مالکیت این جزایر به روسیه بازگردانده شده است.

این چهار جزیره پس از پایان جنگ جهانی دوم و شکست ژاپن از متفقین در مالکیت روسیه باقی مانده است و در حال حاضر حدود ۱۶ هزار نفر از شهروندان روسی در این ۴ جزیره ساکن هستند.

جزایر کوریل منافع اقتصادی و موقعیت راهبردی چندانی ندارد و تنها بر مبنای رویکرد‌های ملی‌گرایانه در روسیه و ژاپن به منشاء مناقشه تبدیل شده است.

بر اساس یکی از معدود توافقاتی که بین مسکو و توکیو به دست آمده، ساکنان این چهار جزیره می‌توانند بدون اخذ روادید به مناطق مختلف ژاپن سفر کنند و شهروندان ژاپنی نیز برای ورود به این جزایر نیازی به اخذ روادید ندارند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar