ایسنا/ همزمان با افزایش تنش بین مسکو و سایر کشورها، روسیه در نزدیک جزایر مورد مناقشه با ژاپن نیرو و موشک مستقر کرده است.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در فیلمی که روز پنجشنبه منتشر شد سامانه‌های دفاع موشکی ساحلی " باستیون-پی" روسی را می‌توان در "ماتوآ" که یک جزیره آتشفشانی، جزئی از مجمع الجزایر کوریل در اقیانوس آرام است مشاهده کرد. این سامانه دفاع موشکی می‌تواند اهدافی را در دریا و با برد ۵۰۰ کیلومتر هدف قرار دهد.

البته این سامانه‌های دفاع موشکی تنها سامانه‌هایی نیستند که در منطقه مستقر شده‌اند بلکه نیروهای نظامی و خودروهای زرهی هم از سوی ارتش روسیه به منطقه منتقل شده‌اند.

این جزایر جزئی از تاریخ روابط روسیه و ژاپن هستند. ماتوآ پیشتر جزئی از قلمروی شوروی بود و یک پایگاه نظامی نیز در آن قرار داشت. پس از فروپاشی شوروی، و چند سال پس از آنکه ژاپن در این جزیره پایگاه نظامی ایجاد کرد، این منطقه به قلمروی ژاپن تبدیل شد و این کشور اکنون آن را حق خود می‌داند.

کرملین در مورد استقرار موشک‌ها و پرسنل حرف زیادی نزده اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اظهار داشت که روسیه توانسته تجهیزات خود را به جزایر کوریل منتقل کند چون آنها پیشتر قلمرو روسیه بودند و حق حاکمیتی برای بازگشت آنها دارد.

استقرار این موشک‌ها در حالی صورت می‌گیرد که روسیه از سوی دولت کی‌یف و همچنین کشورهای غربی به برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین متهم شده است اما مسکو این اتهامات را رد می‌کند.

این استقرار نظامی در پی یکسری تحرکات روسیه برای تقویت حضور نظامی خود در جزایر کوریل هستند.

مناقشات بر سر جزایر کوریل بین روسیه و ژاپن، دو کشور را از امضای پیمان صلحی که به خصومت آنها به صورت رسمی پایان می‌دهد، باز داشته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar