ایسنا/ شوکت میرضیایف؛ رییس جمهوری ازبکستان گفته‌ است که برای جلوگیری از تشدید بحران بشری در افغانستان، گسترش گفت‌وگو با طالبان ضروری است.

به گزارش افق نیوز، طبق اطلاعات منتشرشده، میرضیایف گفته‌ است که دستیابی به صلح و ثبات زودهنگام در افغانستان فرصت‌هایی را برای اجرای پروژه‌های بزرگ ایجاد می‌کند.
به گفته او موقعیت جغرافیایی مناسب افغانستان، زمینه ارتباط فرامنطقه‌ای را فراهم می‌سازد.
میرضیایف گفته‌است: «اگر ما اقدامات مؤثر و هماهنگ را انجام ندهیم، افغانستان می‌تواند برای مدتی طولانی منبع چالش‌ها و تهدیدهای جدید برای امنیت منطقه‌ای باقی بماند، دستیابی به صلح و ثبات کشور، راه گسترش و همچنین فرصت‌های راهبردی جدیدی را برای اجرای پروژه‌های بزرگ اقتصادی، انرژی با اهمیت منطقه‌ای و بین‌المللی برای آن باز می‌کند.»
او تاکید کرده‌ که بهبود اوضاع اقتصادی در افغانستان یک شرط ضروری برای تضمین صلح پایدار و بلندمدت در کشور است.
رییس جمهوری ازبکستان گفته‌ است: «از نظر من برای جلوگیری از تشدید اوضاع، گسترش گفتگو با مقام‌های جدید این کشور و همچنین ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و مهم‌تر از آن جلوگیری از بحران انسانی و انزوای بین‌المللی ضروری است».
با تسلط طالبان، فقر و گرسنگی گسترش یافته‌است. در همین حال عدم شناساسایی رسمی دولت طالبان، رسیدن کمک‌های خارجی به کشور را با مشکل مواجه کرده‌ است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar