مهر/ هشت نفر از قربانیان جنگ یمن از دو ولیعهد عربستان و امارات به اتهام حمایت مالی از تروریسم و ائتلاف با سازمان تروریستی القاعده شکایت کردند.

منابع خبری از هشت نفر از قربانیان جنگ یمن علیه عربستان و امارات در فرانسه به اتهام حمایت مالی این دو کشور از تروریسم و ائتلاف آنها با سازمان تروریستی القاعده در چارچوب جنگ علیه یمن خبر دادند.
پایگاه خبری روزنامه الکترونیکی رأی الیوم با بیان این خبر افزود: وکلای هشت نفر از قربانیان جنگ یمن روز جمعه در فرانسه اعلام کردند موکلان آنها علیه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و محمد بن زائد، ولیعهد امارات به اتهام حمایت مالی از تروریسم و ائتلاف با سازمان تروریستی القاعده شکایت کرده‌اند.
«جوزف پریهام» یکی از وکلای قربانیان جنگ یمن با اعلام تنظیم این دادخواست گفت: بهترین متحدان و مشتریان سلاح ما در منطقه با بدترین دشمنان ما که حمله سال ۲۰۱۵ به ساختمان مجله «شارلی ابدو» را در پاریس سازماندهی کردند، همپیمان شده‌اند.
در این دادخواست که از سوی سازمان غیر دولتی یمنی «مرکز قانونی حقوق بشر و توسعه» در صنعاء تنظیم شده آمده است: بسیاری از ناظران، همکاری ائتلاف متجاوز سعودی با سازمان القاعده در شبه جزیره عربی علیه نیروهای جنبش انصارالله از طریق حمایت مالی، تسلیحاتی و عملیاتی را تأیید کرده‌اند.
به گفته شاکیان این پرونده، ائتلاف متجاوز سعودی احتمالاً از طریق بزرگترین نهاد بانکی امارات (FAB) اموالی را به القاعده در مقابل خروج اعضای این سازمان از شهرهای یمنی تحت سیطره خود پرداخت کرده است.
وکیل «پریهام» همچنین به وکالت از هشت قربانی جنگ یمن، دو ولیعهد عربستان و ابوظبی و رئیسان ستاد ارتش دو کشور را به شکنجه، ربایش، جرایم جنگی و تشکیل باند جنایتکار تروریستی متهم کرد و افزود: قوه قضائیه فرانسه این اختیار را دارد که از دو ولیعهد عربستان و امارات شکایت کند.
ناظران معتقدند این دادخواست می‌تواند قاضی بازپرس را برای آغاز تحقیقات درباره این اتهامات به صورت خودکار تعیین کند، هر چند هر گونه اقدام و تصمیم گیری در این خصوص احتمالاً با مانع مصونیت مقامات سیاسی مواجه خواهد شد.
طبق گزارش‌های سازمان ملل، یمن در طول هفت سال تجاوز ائتلاف سعودی گرفتار یکی از بدترین فاجعه‌های انسانی در جهان بوده است و دو سوم مردم آن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. به گفته سازمان‌های غیر دولتی در این جنگ تا کنون دهها هزار غیرنظامی یمنی شهید و زخمی و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar