مهر/ وزیر خارجه ترکیه با اشاره به تعریف و تمجید مقامات کشورهای عضو ناتو از صنایع دفاعی آنکارا، گفت: پهپادهای ساخت این کشور طرفداران زیادی در اروپا دارد.

به گزارش دیلی صباح، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که تعداد زیادی از کشورهای عضو ناتو و اتحادیه اروپا به پهپادهای ساخت آنکارا و همچنین صنایع دفاعی این کشور به طور کل علاقمند هستند.
وی که در کنفرانس راهبردهای جهانی در صنعت دفاع و هوافضا در استان آنتالیای ترکیه صحبت می‌کرد، بدون اشاره به نام کشورهای مذکور، گفت که چندین نفر از وزرا و مقامات ارشد و بلند پایه در جریان گفتگوهای وی در «ریگا» پایتخت لتونی و در حاشیه نشست وزرای خارجه ناتو، از صنعت دفاعی ترکیه تمجید کردند.
وزیر خارجه ترکیه در این باره گفت: بدون قدرت میدانی نمی‌توان در میز (دیپلماسی) قدرتمند بود. راه قوی بودن در میدان، داشتن صنعت دفاعی داخلی، ملی، مؤثر و مستقل است.
چاووش اوغلو همچنین گفت که صنعت مذکور به عنوان بستری برای افزایش دیپلماسی و روابط دوجانبه بین ترکیه و کشورهای متعدد عمل می‌کند و در ادامه افزود که وزارت خارجه ترکیه به زودی یک بخش صنایع دفاعی برای هماهنگی بیشتر تلاش‌ها در این زمینه، ایجاد خواهد کرد.
وی همچنین در پایان افزود: ما در یک جغرافیای دشوار زندگی می‌کنیم. برای امنیت ملی مان باید از قدرت بازدارندگی خود به همراه دیپلماسی استفاده کنیم.
صحبت‌های چاووش اوغلو در حالی بیان می‌شود که اوکراین از مشتریان اصلی اروپایی پهپادهای «بیرقدار» ساخت آنکارا است و این مسئله موجب برانگیخته شدن خشم مسکو شده است، چرا که روسیه بارها نسبت به این اقدام به ترکیه هشدار داده است.
اوکراین از پهپادهای خریداری شده از ترکیه در منطقه دونباس استفاده می‌کند و این در حالی است که طبق پیمان مینسک، فقط سازمان امنیت و همکاری اروپا حق استفاده از پهپاد را در منطقه مذکور دارد و این اقدام کی یف زیر پا گذاشتن توافق مینسک است.
اوکراین همچنین اعلام کرده بود که پهپادهای بیشتری از ترکیه خریداری می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar