فارس/ خبرگزاری فرانسه، شامگاه امروز (شنبه)، اعلام کرد که «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور از ابتکاری مشترک با عربستان سعودی به منظور حل بحران روابط بیروت و ریاض خبر داده است.

همزمان با این گزارش، شبکه لبنانی «الجدید» گزارش داد که رئیس‌جمهور فرانسه در جده اعلام کرده است که او و «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی با «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر لبنان تلفنی گفت‌و‌گو کرده‌اند.
بنابر این گزارش، رئیس‌جمهور فرانسه اظهار داشت: «پاریس و ریاض به کمک به مردم لبنان متعهد هستند».
شبکه «الجزیره» نیز بخش دیگری از اظهارات ماکرون را پوشش داد و به نقل  از او نوشت: «ما در کنار عربستان سعودی متعهد شده‌ایم که از اصلاحات لبنان و خارج کردن این کشور از بحران و حفظ حاکمیت آن حمایت کنیم».
بر اساس گزارش شبکه سعودی «العربیه»، رئیس‌ جمهور فرانسه بیان کرد: «پرونده هسته‌ای ایران را بدون حل پرونده ثبات منطقه نمی‌توان حل و فصل کرد».
رئیس‌جمهور فرانسه اضافه کرد: «پیشنهاد سهیم کردن متحدانمان از جمله عربستا سعودی در گفت‌و‌گوهایی منطقه‌ای را مطرح کردیم».
رئیس جمهور فرانسه که روز گذشته در صدر هیأتی بلندپایه وارد منطقه شد، پس از سفر به امارات، امروز (شنبه)، به عربستان سعودی سفر کرد و با محمد بن سلمان ولی‌عهد این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
تنش‌ اخیر میان لبنان و کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه عربستان سعودی از آنجا آغاز شد که «جرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در یک مصاحبه تلویزیونی که مربوط به پیش از انتصاب وی به عنوان وزیر است، خواهان توقف جنگ علیه یمن شد.
قرداحی در پاسخ به این سؤال که تحولات جاری در یمن را چگونه ارزیابی می‌کند، گفته بود: «تجاوز وحشیانه به یمن که هشت سال از آن می‌گذرد، باید متوقف شود. آن‌چه که یمنی‌ها انجام می‌دهند، حقوق قانونی آن‌ها در دفاع از خود است و من پایداری مردم یمن در قبال این تجاوز را ارج می‌نهم».
در پی این اظهارات، عربستان سعودی، بحرین، امارات هر یک سفرای خود را از لبنان فراخواندند و کویت هم در گامی مشابه ضمن فراخواندن سفیر خود از لبنان، ۴۸ ساعت به کاردار سفارت لبنان فرصت داد تا این کشور را ترک کند.
وزارت خارجه کویت در بیانیه خود اعلام کرده بود که این تصمیم را به دلیل ادامه اظهارات منفی علیه سعودی و «عدم اتخاذ اقدامات مناسب جهت جلوگیری از قاچاق به کشورهای عضو شورای همکاری» گرفته است.
به‌رغم آنکه کشورهای مذکور علت اقدام خود را اظهارات جرج قرداحی اعلام کردند، اما وزیر اطلاع‌رسانی لبنان اواخر ماه گذشته اظهار داشت: «دیگر همه می‌دانند که مشکل فعلی بسیار فراتر از من و مربوط به موضع عربستان سعودی در قبال نقش حزب‌الله در لبنان و منطقه است همانطور که ریاض خود چند بار این را به صراحت اعلام کرد».
با این حال، وزیر‌ اطلاع‌ رسانی لبنان روز گذشته و همزمان با ورود رئیس‌جمهور فرانسه به منطقه استعفای خود را اعلام کرد.
جورج قرداحی دومین وزیر لبنانی است که در کمتر از یک سال گذشته به علت اظهارنظر درباره اقدامات عربستان سعودی مجبور به استعفا شده است.
در نوزدهم ماه می گذشته، «شربل وهبه» وزیر امور خارجه لبنان پس از بیان اظهاراتی درباره ترور «جمال خاشقچی» مجبور به استعفا شده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar