تسنیم/ به گفته منابع دیپلماتیک آژانس خبری بلومبرگ، در جریان نشست وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم، بین وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا مشاجره پر سرو صدایی بر سر اوکراین در گرفت.

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، آژانس خبری بلومبرگ امروز (یکشنبه) به نقل از منابع دیپلماتیک خود گزارش داد که "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه و "آنتونی بلینکن" وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در زمان شام رسمی در نشست وزیران کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم، با یکدیگر بر سر موضوع اوکراین مشاجره پر سرو صدایی داشتند.

به گفته منابع خبری بلومبرگ، بحث وزرای خارجه روسیه و آمریکا زمانی بالا گرفت که آمریکا و متحدان اروپایی این کشور به امکان تحریم‌های شدیدالحن برای جلوگیری از تهدید "حمله روسیه به اوکراین" و در رابطه با استقرار نیروهای نظامی تحت فرماندهی ولادیمیر پوتین در نزدیکی مرزهای کشور همسایه اشاره کردند.

طبق این اطلاعات، سرگئی لاوروف نیز به همتای آمریکایی خود گوشزد کرد که چگونه در سال 2014 در اوکراین یک کودتای دولتی رخ داد و ناتو و اتحادیه اروپا را به تهدید روسیه و اعمال فشار بر کشورهای اروپایی برای تغییر دیدگاه آنها، علی‌رغم میل آنها متهم کرد. وزیر خارجه آمریکا نیز پاسخ داد که ناتو یک پیمان تدافعی بوده و سیاست تهاجمی علیه مسکو ندارد و همچنین یادآور شد که نیروهای وفادار به "ویکتور یانوکوویچ" رئیس جمهوری سابق اوکراین در سال 2014 به سمت مردم شرکت کننده در اعتراضات خیابانی شلیک کرده بودند.

بلومبرگ یادآور شده است که این مشاجره در استکهام و در ضیافت شام نشست وزیران کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا رخ داد. البته به گفته "ان لینده" وزیر امور خارجه سوئد، مذاکرات رسمی در جوی کاملاً سرزنده، جسورانه و صادقانه صورت گرفت.

مذاکرات دوجانبه روسای دستگاه‌های دیپلماسی روسیه و ایالات متحده در حاشیه این نشست حدود 40 دقیقه بطول انجامید و طی آن مسائل مربوط به روابط دوجانبه و همچنین مواضع مسکو و واشنگتن در قبال روند اوضاع در اوکراین مطرح گردید. جزییات دقیق مذاکرات لاوروف و بلینکن فاش نشد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده بعد از این دیدار  اعلام کرد که دولت آمریکا در صورت تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، تحریم‌های گسترده اقتصادی علیه این کشور اعمال خواهد کرد. به گفته بلینکن، واشنگتن از قبل مسکو را در جریان جزییات این محدودیت‌ها قرار داده است.

وزیر خارجه روسیه نیز بعد از دیدار و گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود تأکید کرد: مسکو قطعاً به "تحریم‌های جهنمی" واشنگتن واکنش مناسب نشان داده و نمی‌تواند به این اقدامات یکجانبه و غیرقانونی که راهی به بن‌بست رسیده است، پاسخ ندهد. البته لاوروف  آمادگی مقامات مسکو برای یافتن توازن منافع متقابل در روابط با آمریکا را مورد تأیید قرار داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar