تسنیم/ وزارت خارجه چین با انتشار گزارشی تحت عنوان «وضعیت دموکراسی در ایالات متحده» به فهرست بندی حقایق، آمار و ارقام و نظرات موسسات مرتبط،‌ افراد و کارشناسان در کشورهای مختلف پرداخته است.

به گزارش رادیو بین‌المللی چین، این گزارش که در روز چهاردهم آذر (5 دسامبر) در وبسایت وزارت خارجه چین منتشر شده است، به کمبودهای نظام دموکراتیک ایالات متحده پرداخته و همچنین هرج و مرج در اجرای روند دموکراتیک در داخل آمریکا و آسیب‌های صادر‌کردن دموکراسی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، امید آن می‌رود که ایالات متحده نظام دموکراتیک خود را بهبود بخشیده و رفتار و منش خود را در خارج از این کشور تغییر دهد.
متن کامل این گزارش 15 هزار کلمه‌ای شامل دو بخش، «دموکراسی چیست؟» و «شیطان‌های سه گانه دموکراسی آمریکایی» است.
این گزارش تاکید می‌کند که دموکراسی یک ارزش مشترک برای تمام بشریت و حق مردم تمام کشورها است و فقط حق انحصاری و برای یک کشور نیست. راه‌های زیادی برای رسیدن به دموکراسی وجود دارد و این راه‌ها شبیه هم نیستند.
اندازه‌گیری کردن نظام‌های سیاسی رنگارنگ جهان با یک خط کش انحصاری و مشاهده‌کردن تمدن سیاسی متنوع بشری از پشت یک عینک تک‌رنگ، کاری غیردموکراتیک است.
نظام سیاسی هر کشور باید بطور مستقل و توسط مردم همان کشور مشخص شود.
با این همه،‌ با گذشت زمان، نظام دموکراتیک آمریکا از خود بیگانه شده، تغییر یافته و به شکل روز افزونی از هسته اصلی نظام دموکراتیک فاصله گرفته است.
گزارش وزارت خارجه چین به طور مفصل به از خودبیگانگی دموکراسی آمریکایی و سه جنبه شیطانی آن پرداخته و تاکید می‌کند: «این نظام سیاسی دچار بیماری مزمنی شده که بازگشت آن دشوار است، اجرای روند دموکراتیک دچار هرج و مرج شده و صادرات دموکراسی جعلی به نتایج شرارت‌بار منتهی شده است.»
این گزارش تاکید می‌کند نظام کنونی ایالت متحده باید به شکل موثری از حقوق دموکراتیک مردم خود دفاع کند، نظام سیاسی خود را بهبود بخشد، مسئولیت‌های بین‌المللی بیشتری را برعهده بگیرد و به جای نادیده گرفتن روند رسمی دموکراسی در داخل، مزایای عمومی بیشتری را فراهم کند.
تحمیل دموکراسی آمریکایی بر دیگران باعث ایجاد اختلاف شده و مداخله، براندازی و تهاجم به دیگر کشورها به اسم دموکراسی را به همراه داشته است.
بر اساس گزارش دستگاه دیپلماسی چین، جامعه جهانی فعلا در حال پاسخ به چالش‌های فوری مانند اپیدمی کرونا، کاهش رشد اقتصادی و بحران تغییرات آب و هوایی است. کشورها بهتر است بر اختلافات فائق آیند، تفکر بازی با جمع صفر را کنار بگذارند، چندجانبه گرایی واقعی را تمرین کنند، ارزش‌های مشترک مانند صلح، توسعه، انصاف، عدالت، دموکراسی و آزادی را برای تمام بشریت ارتقا بخشند و با احترام به یکدیگر در عین داشتن اختلافات به همکاری برد-برد و ساختن جامعه بشری با سرنوشت مشترک روی آورند.
این گزارش تاکید می‌کند از نظر تاریخی،‌ پیشرفت دموکراسی آمریکا روند توسعه‌ای خود را داشته است. نظام حزبی، نظام نمایندگی، یک فرد، یک رای و جدایی قوای حکمرانی کشور، حاصل مدل خودکامه فئودالی اروپایی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar