تسنیم/ در حالی که "اشتاین مایر" اعلام کرده تمایل دارد همچنان در سمت ریاست جمهوری آلمان فعالیت کند، اما مقامات اتحادیه احزاب متحد مسیحی خواهان معرفی نامزد زن برای عهده داری این سمت و کناره گیری اشتاین مایر هستند.

روزنامه "دی ولت" آلمان در گزارشی نوشت: اتحادیه احزاب متحد مسیحی در آلمان می خواهند با معرفی یک نامزد زن برای عهده داری سمت رئیس جمهور این کشور، "فرانک والتر اشتاین مایر" به عنوان رئیس جمهور فعلی که گفته می خواهد همچنان در این سمت فعالیت کند را به چالش بکشند.
"هندریک وووست"، نخست وزیر ایالت نوردراین-وست فالن از حزب دموکرات مسیحی آلمان اعلام کرده زمان آن رسیده که یک زن در آلمان این سمت را بر عهده گیرد. این به معنای رد آشکار اشتاین مایر است که آمادگی خود برای عهده داری مجدد این سمت را اعلام کرده است. البته ووست اعلام نکرد که کدام نامزد زن را برای این سمت مد نظر دارد. با این همه این ایده او طرفداران زیادی در حزبش پیدا کرده است.
"فردریش مرتس، نامزد ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان هم در این باره گفته است: از دیدگاه من مسلما ما این کار را انجام می دهیم.
"آنت ویدمن ماوز"، رئیس اتحادیه زنان هم در واکنش به طرح این ایده اعلام کرده: وقت آن است که یک زن رئیس جمهور آلمان شود. این کاملا امری طبیعی و مسلم است که بالاترین مناصب دولتی نباید تنها در دست یک جنس باشد.
"گیتا کانمان"، معاون رئیس فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی هم گفته است: زنان می توانند در راس امور قرار گیرند. بعد از 72 سال بالاخره زمان آن رسیده که یک زن رئیس جمهور فدرال آلمان شود.
سراپ گولر، از نمایندگان بلند پایه حزب دموکرات مسیحی هم از این ابتکار حمایت کرده و اعلام کرده که حزب دموکرات مسیحی با انتخاب زنان در راس امور سیگنال های مهمی ارسال کرده است.
در مجمع فدرال آلمان که رئیس جمهور را انتخاب می کند و متشکل از 736 نماینده پارلمان و همین شمار نماینده ایالتی است اتحادیه احزاب متحد مسیحی بیشترین شمار نماینده و حدود 450 کرسی را در اختیار دارد.
احزاب موسوم به ائتلاف آمپل متشکل از احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال دموکرات ها هم اگر به اتفاق آراء رای دهند می توانند در این مجمع به راحتی اکثریت مطلق حداقل 737 رای را برای نامزد مد نظر خود به دست آورند.
حزب سوسیال دموکرات بر لزوم انتخاب مجدد اشتاین مایر به عنوان رئیس جمهور آلمان تاکید دارد. دبیر کل این حزب اعلام کرده که هیچ دلیلی برای زیر سوال بردن فرانک والتر اشتاین مایر وجود ندارد. حزب لیبرال دموکرات هم در گذشته حمایت خود از اشتاین مایر را اعلام کرده اما تا به حال حزب سبز در این باره موضع گیری نکرده است.
احزاب سوسیال دموکرات، لیبرال‌ها و سبزها چندی پیش حدود دو ماه بعد از انتخابات پارلمانی آلمان از به نتیجه رسیدن مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی آینده موسوم به چراغ راهنمایی و توافق در این باره خبر دادند.
اولاف شولتز، صدر اعظم آینده آلمان اعلام کرد که تشکیل ائتلاف آمپل قطعی شد. به گفته وی سه حزب برای تشکیل ائتلاف جدید به توافق رسیدند. تا به حال همه اعضای حزب سوسیال دموکرات و لیبرال دموکرات با توافق نهایی موافقت کرده اند و فردا ( دوشنبه) حزب سبز آلمان هم نظر خود در این باره را اعلام خواهد کرد.
بر اساس قرارداد ائتلافی که احزاب روی آن توافق کرده اند حزب سوسیال دموکرات در کنار صدر اعظم مسئولیت 6 پست وزارت را هم در دولت بعدی آلمان عهده دار خواهد شد. لیبرال دموکرات ها هم وزارت دارایی و وزارت حمل و نقل را بر عهده خواهند گرفت. سبزها هم وزارت اقتصاد و حفاظت از آب و هوا و همچنین وزارت خارجه را عهده دار خواهند شد.
"رابرت هابک"، رئیس حزب سبز آلمان معاون اولاف شولتز صدر اعظم آینده خواهد شد. آنالنا بائربوک، از حزب سبز هم مسئولیت وزارت امور خارجه را بر عهده خواهد گرفت. کریستین لیندنر، رئیس حزب لیبرال دموکرات هم مسئولیت وزات دارایی را بر عهده خواهد گرفت.
بر اساس برنامه های زمان بندی شده در 8 دسامبر ( 17 آذرماه) اولاف شولتز به عنوان صدر اعظم آینده آلمان در پارلمان انتخاب خواهد شد. به این ترتیب بعد از 16 سال دوران صدر اعظمی مرکل به پایان خواهد رسید.
بعد از آن در فوریه انتخابات ریاست جمهوری در مجمع فدرال برگزار شده و رئیس جمهور جدیدی برای این کشور انتخاب خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar