ایسنا/ رئیس جمهوری روسیه در ابتدای دیدارش با نخست‌وزیر هند تاکید کرد: روسیه، هند را قدرتی بزرگ می‌داند که مردمش دوست ما هستند.

به گزارش آر تی، ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با نخست‌وزیر هند گفت: ما هند را قدرتی بزرگ می‌دانیم که ملتش دوست هستند و تاریخ خوبی در روابط ما وجود دارد.
پوتین ادامه داد: روابط بین دو کشور رو به گسترش است و ما به آینده امیدواریم. اگرچه سال گذشته میلادی شاهد کاهشی در میانگین تبادلات تجاری با بیش از ۱۷ درصد بودیم؛ اما طی ۹ ماه نخست همان سال این تبادلات تجاری به بیش از ۳۸ درصد رسید.
رئیس‌جمهوری روسیه افزود: دو کشور برای توسعه روابط در زمینه نظامی و برگزاری تمرینات مشترک تلاش می‌کنند و قصد دارند به تلاش در این سمت ادامه دهند.
رئیس‌جمهوری روسیه نسبت به اوضاع افغانستان و پیامدهای آن بر تلاش‌های مبارزه با تروریسم و مواد مخدر و جنایت سازمان یافته ابراز نگرانی کرد.
پوتین گفت، مسکو و دهلی نو به تلاش در صحنه جهانی ادامه می‌دهند و مواضع دو کشور در قبال مسائل مختلف یکسان است.
نارندرا مودی نیز گفت: هند و روسیه به تقویت همکاری در زمینه دفاعی و فضا می‌پردازند. او بر اهمیت توافقات امضا شده بین دو کشور در زمینه‌های مختلف تاکید کرد و افزود این همکاری تقویت خواهد شد.
مودی اشاره کرد، کرونا منجر به کاهش روند توسعه همکاری بین هند و روسیه نشد.
کاخ کرملین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، طبق بیانیه مشترک دو کشور، دو رهبر همچنین وضعیت انسانی افغانستان را بررسی کردند. پوتین و نارندرا مودی مقرر کردند، کمک‌های انسانی فوری به ملت افغانستان ارائه دهند.
در این بیانیه آمده است، پوتین و مودی در مذاکرات خود در دهلی نو بر حمایت قاطع خود از صلح و ثبات در افغانستان و نیز لزوم احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت کشور افغانستان و تضمین عدم مداخله در امور داخلی آن تاکید کردند.
طبق بیانیه منتشر شده، روسیه و هند همچنین بر تعهد خود به حاکمیت و استقلال سوریه و تقویت روند سیاسی این کشور و لزوم عدم مداخله در امور داخلی این کشور تاکید کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar