ایسنا/ در بحبوحه نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه روسیه به اوکراین، همسایه خود، در آینده‌ای نزدیک حمله خواهد کرد، تصاویر ماهواره‌ای جدید نشان می‌دهند که تعداد نیروهای مسلح روسیه در نزدیکی مناطق مرزی اوکراین و مکانی در کریمه افزایش یافته است.

تصاویری که پایگاه بیزنس اینسایدر از مکسار، شرکت فناوری اطلاعات آمریکایی گرفته است، تعدادی از گروه‌های نبرد تاکتیکی روسیه از جمله افراد و تجهیزاتی مثل تانک، توپ و ناوهای زرهی را که در منطقه آموزشی "پوگونوف" و "یلنیا" در روسیه و "نووزرنه" در کریمه مستقر شده‌اند، نشان می‌دهد.

در فصل بهار پس از آن که تمرین‌ها و مانورهای فوری در نزدیکی اوکراین تعداد کمی زنگ خطر ایجاد کرد، تنش‌ها برای مدتی کاهش یافت. اما زنگ خطر دوباره زمانی به صدا درآمد که تعداد قابل توجهی از نیروهای روسی از اوایل ماه گذشته در چند صد مایلی مرز اوکراین جمع شده‌اند.

در میان انبوهی از گزارش‌ها درخصوص افزایش نیروهای روسیه، مقامات وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون علنا فعالیت روسیه را "غیرعادی" توصیف کرده و نسبت به "عدم شفافیت" روسیه در مورد دلایل افزایش نیروها ابراز نگرانی کرده‌اند.

در پایان ماه نوامبر، بلومبرگ گزارش کرد که آمریکا دغدغه و نگرانی‌هایی را در رابطه با حمله احتمالی روسیه به اوکراین ابراز کرده است و همچنین اطلاعاتی که نشان می‌دهد روسیه نیروهایی را برای یک فشار "چند-جهتی" احتمالی به اوکراین با متحدان و شرکای خود در اروپا مستقر می‌کند.

جفری ادموندز، تحلیلگر نظامی سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و کارشناس امور روسیه در سی‌ان‌ان به اینسایدر گفت: چنین مسئله‌ای را کم اهمیت نمی‌بینم؛ مسئله افزایش نیروهای روسیه بسیار حائز اهمیت است.

جیم تاون‌سند، یکی از مقامات رسمی سابق پنتاگون و یکی از مقامات رسمی ناتو اظهار کرد: فکر می‌کنم همیشه باید حدس بزنید که یک احتمال واقعی وجود دارد.

بر اساس گزارش‌های متعدد، مقامات دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اوایل این هفته فاش کردند که اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد روسیه می‌تواند اوایل سال آینده میلادی با نیرویی به بزرگی ۱۷۵ هزار سرباز حمله کند.

بایدن با اشاره به اینکه آمریکا احتمالا نیاز دارد تا گفت‌وگوی مفصلی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه داشته باشد به خبرنگاران گفت: من خطوط قرمز هیچ شخصی را نمی‌پذیرم.

گرچه روسیه داشتن برنامه‌ای برای حمله را رد کرده است، این تقویت نیروها در شرایطی رخ می‌دهد که روسیه ناراحتی خود را نسبت به آنچه این کشور "عدم احترام به خطوط قرمز" روسیه می‌خواند، همچنین مسئله فعالیت ناتو، تمایلات غرب‌گرای اوکراین و موانع سیاسی در اوکراین که با منافع روسیه در تضاد است، ابراز کرده است.

کاخ سفید اعلام کرد روسای جمهور دو کشور امروز (سه‌شنبه) مصادف با ۷ دسامبر (۱۶ آذر) گفت‌وگو خواهند کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar