فارس/ بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید، اگر انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا امروز بین ترامپ و بایدن برگزار شود، تعداد آرای رئیس‌جمهور سابق از آرای رئیس‌جمهور کنونی این کشور بیشتر خواهد شد.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید اگر انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا امروز در رقابت فرضی بین دونالد ترامپ و جو بایدن برگزار شود، تعداد آرای رئیس‌جمهور سابق آمریکا از آرای رئیس‌جمهور کنونی بیشتر خواهد شد.

طبق نتایج نظرسنجی انجام شده توسط مرکز مطالعات سیاسی آمریکا در دانشگاه هاروارد و موسسه افکارسنجی هریس که به طور انحصاری برای وبگاه خبری «هیل» وابسته به کنگره آمریکا منتشر شد، ۴۸ درصد از رای‌دهندگان در نظرسنجی گفتند که از ترامپ حمایت خواهند کرد، در حالی که این رقم برای بایدن ۴۵ درصد بود. ۸ درصد دیگر تردید داشتند. 

زنان شرکت‌کننده در نظرسنجی به طور مساوی (۴۶ درصد) از هر دو گزینه حمایت کردند، در حالی که در بین مردان، ترامپ با آرای ۵۰ درصد در مقابل ۴۳ درصد از بایدن پیش بود. بایدن حمایت بیشتری را در بین رای‌دهندگان شهری با ۲۰ درصد اختلاف و رای‌دهندگان حومه با ۴ درصد اختلاف به دست آورد، اما ترامپ در میان رای‌دهندگان روستایی از ۳۳ درصد حمایت بیشتر برخوردار بود. 

این نظرسنجی در حالی انجام شد که دولت بایدن به دلیل مسائلی از جمله تورم، میزان بالای ابتلا به کرونا و خروج پرهرج و مرج از افغانستان تحت فشار و انتقاد قرار دارد.

بر اساس این نظرسنجی، در صورت کاندیداتوری ترامپ، احتمالاً وی موفق به کسب نامزدی حزب جمهوری‌خواه در سال ۲۰۲۴ خواهد شد.

طبق این گزارش، ترامپ نسبت به سایر رقبای بالقوه جمهوری‌خواه برتری زیادی دارد. شصت و هفت درصد از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه از رئیس‌جمهور سابق حمایت کردند و بعد از او، مایک پنس معاون رئیس‌جمهور سابق با نُه درصد در رتبه دوم و «ران دی‌سانتیس» فرماندار فلوریدا با هشت درصد در رتبه سوم قرار دارند.

نتایج این نظرسنجی تا حد زیادی با سایر نظرسنجی‌ها مطابقت دارد که نشان می‌دهد اگر ترامپ برای سومین بار در سال ۲۰۲۴ وارد رقابت‌های انتخاباتی شود، نامزدی جمهوری‌خواهان را به دست خواهد آورد.

«مارک پن» محقق نظرسنجی معتقد است: «فروپاشی بایدن منجر به جهش ترامپ در همه جبهه‌ها چه در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواه و چه در انتخابات عمومی بالقوه شده است.»

بایدن در سال ۲۰۲۰ با حدود ۷ میلیون رأی یا تقریباً ۴ درصد برتری ترامپ را شکست داد. او عمدتاً به دلیل شکست ترامپ با اختلاف اندک در ایالت‌های آریزونا، جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین، همه ایالت‌هایی که ترامپ در سال ۲۰۱۶ به دست آورده بود، پیروز انتخابات شد.

نظرسنجی جدید با شرکت ۱۹۸۹ رای‌دهنده ثبت‌نام شده در تاریخ ۳۰ نوامبر تا دوم دسامبر (نهم تا ۱۱ آذر) انجام شد.

«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید اخیراً تایید کرد که رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد برای انتخابات در سال ۲۰۲۴ نامزد شود.

روزنامه «واشنگتن پست» پیش‌تر گزارش داد که بایدن و نزدیکترین مشاورانش به متحدان خود اطمینان داده‌اند که او قصد دارد به دنبال یک دوره دوم ریاست‌جمهوری باشد.

اگر بایدن دوباره انتخاب شود، در آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری خود ۸۲ ساله خواهد بود. او پیش از این مسن‌ترین فردی بود که در ماه ژانویه به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا سوگند یاد کرد. 

این در حالی است که دموکرات‌های سنا به‌طور فزاینده‌ای نگران این هستند که روند کاهشی محبوبیت بایدن در نظرسنجی‌ها، تهدیدی برای کنترل این حزب بر کنگره باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar