تسنیم/ "اولاف شولتز" بعد از دریافت حکم صدر اعظمی آلمان از دست رئیس جمهور این کشور در پارلمان ادای سوگند کرد.

به گزارش نشریه "دی سایت" آلمان، "اولاف شولتز"، صدر اعظم جدید آلمان بعد از اینکه در پارلمان آلمان با رای اکثریت انتخاب شده و حکم انتصاب از "فرانک والتر اشتاین مایر"، رئیس جمهور آلمان دریافت کرد در پارلمان این کشور ادای سوگند کرد.
براساس ماده 56 قانون اساسی آلمان "شولتز" در مراسم ادای سوگند اظهار داشت: من سوگند می خورم که انرژی خود را صرف رفاه مردم خواهم کرد، منافع آن ها را افزایش خواهم داد، آسیب ها را از آن ها دفع می کنم، از قانون اساسی و قوانین فدراسیون حمایت خواهم کرد، وظایف خود را با وجدان انجام خواهم داد و عدالت را برای همه اعمال خواهم کرد.
"اولاف شولتز" بعد از ادای سوگند در پارلمان آلمان دوباره همراه با اعضای کابینه خود به کاخ ریاست جمهوری می رود.
"فرانک والتر اشتاین مایر"، رئیس جمهور آلمان در مراسمی به اعضای کابینه دولت ائتلافی جدید آلمان که متشکل از هشت زن و هشت مرد هستند گواهی انتصاب را تقدیم می کند.
"فرانک والتر اشتاین مایر"، رئیس جمهور فدرال آلمان پیش از این حکم صدر اعظمی را دقایقی پیش در کاخ ریاست جمهوری به "اولاف شولتز"، صدر اعظم جدید آلمان اعطاء کرده و در سخنانی عهده داری این سمت را به وی تبریک گفته بود.
با تحویل این سند به "اولاف شولتز"، قدرت حکومت از "آنگلا مرکل"، صدر اعظم سابق بر اساس الزامات قانون اساسی به جانشین وی منتقل شد.
شولتز در رای گیری امروز پارلمان 395 رای موافق 303 رای مخالف و 6 رای ممتنع دریافت کرد.
به این ترتیب اولاف شواتز به عنوان چهارمین صدر اعظم سوسیال دموکرات در تاریخچه جمهوری فدرال آلمان انتخاب شد.
این برای برای اولین بار از سال 2005 است که یک صدر اعظم از حزب سوسیال دموکرات قدرت را در دست گرفته و برای اولین بار در تاریخچه جمهوری فدرال آلمان ائتلافی متشکل از این احزاب سه گانه موسوم به چراغ راهنمایی شکل گرفت.
احزاب آمپل (سوسیال دموکرات ها، لیبرال دموکرات ها و سبزها) حدود 419 کرسی در پارلمان جدید آلمان را در اختیار دارند.
از زمان انتخابات پارلمانی آلمان تا سوگند کابینه جدید دولت ائتلافی حدود 73 روزگذشته است و این زمان بسیار کم تر از زمانی است که دولت قبلی در آلمان روی کار آمد. بعد از انتخابات پارلمانی سال 2017 حدود 171 روز طول کشید تا دولت جدید آلمان بر سر کار آمد.
دولت جدید آلمان در روزهای آینده بسیار پر کار خواهد بود. برای روزهای پنج شنبه و جمعه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا یک نشست دیجیتال دموکراسی را برنامه ریزی کرده است که در آنجا صدر اعظم جدید آلمان به صورت مجازی برای اولین بار با رئیس جمهور آمریکا دیدار خواهد کرد.
آنالنا بائر بوک، وزیر امور خارجه جدید آلمان هم عصر امروز روانه پاریس می شود و از آن جا به بروکسل و ورشو خواهد رفت.
"آنگلا مرکل"، صدر اعظم پیشین آلمان هم از امروز دوران بازنشستگی خود را آغاز می کند.

واکنش‌ها به انتخاب شولتز به عنوان صدر اعظم آلمان
سیاستمداران بلند پایه اتحادیه اروپا در پیام های جداگانه‌ای انتصاب "شولتز" به عنوان صدر اعظم را به وی تبریک گفتند.
"اورزو لا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اروپا در پیامی توئیتری آغازی خوب را برای دولت جدید آلمان آرزو کرده و اعلام کرد که مشتاقانه در انتظار همکاری های بر مبنای اعتماد بیشتر برای یک اروپای قدرتمندانه با آلمان است. وی ابراز امیدواری کرد که به زودی با شولتز در بروکسل دیدار کند.
"دیوید ساسولی"، رئیس پارلمان اروپا هم به "شولتز" تبریک گفته و برای وی و همکارانش آرزوی موفقیت کرد.
"چارلز میشل"، رئیس شورای اروپایی هم اعلام کرد که با "شولتز" برای ایجاد یک اروپای قدرتمند و مستقل همکاری خواهد کرد و از مرکل برای همکاری ها در سال های گذشته قدردانی کرد.
"امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه هم در پیامی توئیتری ضمن قدردانی از مرکل به دولت جدید آلمان و اولاف شولتز تبریک گفت.
"دیمیتری پسکوف"، سخنگوی کرملین هم در پیامی اعلام کرد: ما روی تداوم و روابط سازنده بین رئیس جمهور و صدر اعظم جدید آلمان حساب می کنیم. وی از تلاش مسکو برای برقراری روابط سازنده با دولت جدید آلمان خبر داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar