فارس/ «دمیترو کولِبا» وزیر امور خارجه اوکراین روز چهارشنبه از تماس تلفنی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و «ولادیمیر پوتین» همتای روس او استقبال کرد.

کولبا در اولین واکنش به تماس تلفنی بایدن و پوتین که در آن بحث اوکراین نیز مطرح شد، در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» مدعی شد اظهارات رئیس جمهور آمریکا در این گفت‌وگو، به قصد «بازدارندگی و کاهش تنش» در برابر روسیه انجام شده است.
او در ادامه گفت:‌‌ «ما از تعامل دیپلماتیک حیاتی ایالات متحده در تلاش برای آوردن روسیه بر سر میز مذاکره قدردانی می‌کنیم».
با اینکه روسیه ادعاها و فضاسازی‌های اخیر رسانه‌های غربی درخصوص قصد حمله به اوکراین را رد کرده است، کولبا در میان کشورهای غربی به دنبال جلب حمایت و اصرار برای به راه افتادن اقدامات ضد روسی جدید است.
کولبا در ادامه ادعاهایش به رویترز گفت اطمینان دارد «پوتین پیام‌هایی روشن و محکم درخصوص تنش‌زایی روسیه در مرزهای اوکراین و در منطقه دریافت کرده است».
وزیر امور خارجه اوکراین افزود، فردا (پنجشنبه) بایدن با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین به صورت تلفنی گفت‌وگو خواهد کرد.
وی در این باره مدعی شد: «در حال حاضر ما شاهد فقدان واضح مواضعی سازنده از سوی طرف روس هستیم و اولویت اصلی باید اعمال موثر بسته بازدارندگی جامع با هدف از بین بردن انگیزه روسیه درخصوص تنش‌زایی بیشتر نظامی باشد».
کولبا افزود: «با متحدان خود در دو سوی اقیانوس اطلس به‌طور تنگاتنگ در حال همکاری هستیم تا به این هدف دست پیدا کنیم».
در پی تماس تلفنی روسای جمهور روسیه و آمریکا، کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرده است که پوتین به بایدن اعلام کرد که واشنگتن با متوجه کردن تمام تقصیرها به سوی طرف روسی در بحران کنونی با اوکراین، مرتکب اشتباه شده است.
در این گفت‌وگوی تلفنی، پوتین از بایدن خواست تا ضمانت‌هایی درباره عدم توسعه ناتو به سوی مرزهای روسیه داده شود و پیشنهاد داد تا تمامی اقدامات دوجانبه در خصوص کاهش فعالیت هیأت‌های دیپلماتیک در دو کشور متوقف شود.
طی سال‌های گذشته، آمریکا و متحدانش فروش تسلیحات به اوکراین را افزایش داده و به استقرار نیرو در مرزهای این کشور با روسیه پرداخته‌اند. روسیه بارها درباره این تحرکات ناتو هشدار داده و از سال گذشته نیروهای خود را در امتداد مرزهای اوکراین افزایش داده است.
با این وجود، طبق ادعای مطرح شده از سوی روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» و در ادامه جوسازی‌های اخیر غرب علیه مسکو، اسناد اطلاعاتی به دست آمده نشان می‌دهد که روسیه در چهار نقطه در حال جمع‌آوری نیرو است. بر اساس این سند طبقه‌بندی نشده که شامل عکس‌های ماهواره‌ای است، مسکو ۵۰ گروه تاکتیکی میدان جنگی و همچنین تانک و توپخانه را مستقر کرده است.
به نقل از منابع اطلاعاتی این کشور مدعی شد روسیه در حال آماده‌سازی زمینه برای یک حمله نظامی گسترده علیه اوکراین در اوایل سال ۲۰۲۲ با مشارکت ۱۷۵ هزار نیرو است.
اظهارات کولبا درباره امیدواری به حمایت‌های آمریکا در حالی صورت گرفته است که اخیراً دولت بایدن با اجرای خروج مفتضحانه از افغانستان، متحدان واشنگتن را نگران کرده است. کار تا جایی پیش رفت که حتی متحدان اروپایی آمریکا نیز طرح ایجاد ائتلاف نظامی مستقل متشکل از اعضای اتحادیه اروپا را پیشنهاد کردند.
از سوی دیگر، آمریکا از اتمام ساخت خط لوله روسی «نورد استریم ۲» به‌منظور گاز رسانی به اروپا به خشم آمده و با اعمال تحریم‌هایی تلاش می‌کند فشارها علیه روسیه را افزایش دهد. آلمان با این تحریم‌ها با مخالفت کرده و متذکر شده که اطمینان خواهد یافت این پروژه انتقال گاز، تهدیدی امنیتی برای اوکراین نخواهد بود.
نشریه «بلومبرگ» روز سه‌شنبه در همین ارتباط مدعی شده که در صورت حمله روسیه به اوکراین، آمریکا به آلمان فشار خواهد آورد تا این پروژه را تعطیل کند.
«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته است اگر پوتین می‌خواهد ببیند که گاز در این خط لوله جریان پیدا کرده است، احتمالاً خطر حمله به اوکراین را نپذیرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar