باشگاه خبرنگاران/ قانون ضدپناهجویان با جنجال فراوان در پارلمان انگلیس به تصویب رسید.

نمایندگان پارلمان انگلیس لایحه‌ای را تصویب کردند که بر اساس آن، دولت این کشور می‌تواند پناهندگان را در وسط دریا، متوقف کند تا پناهجویان نتوانند به انگلیس وارد شوند.
بر این اساس، لایحه جنجالی وزارت کشور انگلیس، در نشست امروز مجلس عوام این کشور با ۲۹۸ رای موافق در برابر ۲۳۱ رای مخالف به تصویب رسید. براساس قانون "ملیت و مرزها" (Nationality and Borders)، وزیر کشور انگلیس می‌تواند بدون اعلام قبلی، حق شهروندی شهروندان غیر سفیدپوست را لغو کند. همچنین می‌تواند از ورود پناهجویان به انگلیس پیشگیری کند.
وزیر کشور انگلیس گفته است این قانون کمک می‌کند تا این کشور بر مرز‌های خود کنترل داشته باشد و مانع ورود مهاجران غیرقانونی شود. در لایحه دولت محافظه کار انگلیس، قوانین ضد مهاجرت باز هم شدیدتر می‌شود و پناهجویان باید در خارج از این کشور، برای پناهجویی درخواست بدهند و به ویژه پناهندگانی که با قایق‌های کوچک از طریق آبراهه میان انگلیس و فرانسه به انگلیس وارد شوند، با مشکلات بیش تری روبرو خواهند شد.
در پاسخ به ارائه لایحه دولت انگلیس در مجلس عوام، روز چهارشنبه این هفته کمیته حقوق بشر در این مجلس هشدار داد لایحه دولت محافظه کار، با قوانین حقوق بشر در تضاد است. در زمان بررسی این لایحه دولت انگلیس، عمران حسین، نماینده اسیایی تبار حزب کارگر با انتقاد از تشدید قوانین ضد مهاجرت در انگلیس از بوریس جانسون، نخست وزیر پرسید چه زمان برای اخراج امثال او اقدام خواهد کرد؟
به نوشته روزنامه دیلی میرور، عمران حسین، نماینده حزب کارگر گفت: با این قوانینی که دولت پیشنهاد داده است، به زودی حق شهروندی همه نمایندگان غیر سفید پوست ممکن است لغو شود و نوبت به اخراج این نماینده مجلس برسد.
شماری از اعضای حزب حاکم محافظه کار در مجلس، با خشم به سخنان نماینده مسلمان مجلس پاسخ دادند و از وی خواستند تا سخنانش را پس بگیرد. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس نیز در پاسخ به سخنان نماینده مردم برادفورد در مجلس این کشور گفت: این سخنان، شرم آور است و باید پس گرفته شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar