فارس/ وزیر خارجه فرانسه که پس از تنش چند ماهه پاریس با الجزایر به این کشور سفر کرده، در پی دیدار با رئیس‌جمهور الجزایر از تمایل پاریس برای رفع اختلافات خبر داد.

بر اساس گزارش «روسیا الیوم»، لودریان گفت که هدف سفرش به الجزایر تقویت اعتماد دو طرفه در سایه حاکمیت کامل دو کشور است.
وی افزود، الجزایر و فرانسه روابط عمیقی دارند که روابط انسانی بین دو کشور، آن را فعال می‌کند.
لودریان تصریح کرد، در دیدار با تبون اعلام کرده که پاریس تمایل به کار در راستای ذوب کردن یخ رابطه و رفع سوءتفاهم میان دو کشور دارد.
وی ضمن اعلام آنکه در دیدار با رئیس‌جمهور الجزایر بر همکاری متمرکز شده است، افزود: امیدواریم گفت‌وگویی که امروز انجام دادیم در بازگشت روابط سیاسی میان دو کشور در آغاز سال جدید به دور از اختلافات سیاسی گذشته سهیم باشد.
لودریان همچنین گفت، با تبون درباره وضعیت مالی نیز صحبت و تأکید کرده که الجزایر نقشی مهم در پرونده آشتی مالی بازی می‌کند.
وی تأکید کرد، از تعهد الجزایر در ایجاد پایه‌های آشتی در مالی استقبال می‌کند و امیدوار است که این نقش مهم الجزایر ادامه پیدا کند.
لودریان در ادامه گفت، الجزایر و فرانسه با چالش‌های بزرگ منطقه‌ای و بین‌المللی در خصوص تروریسم در ساحل و مهاجرات غیرقانونی و مسائل اقتصادی روبرو هستند.
سفر لودریان به الجزایر در پی تیره شدن روابط دو طرف طی چند ماه اخیر صورت می‌گیرد.
سرآغاز این اختلافات با اظهارات «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه آغاز شد که مدعی شده بود، پیش از استعمار فرانسه، ملت الجزایر وجود نداشته و آنها از استعمار عثمانی به استعمار دیگر منتقل شدند.
این اظهارات بر الجزایر بسیار گران آمد و خواستار عذرخواهی ماکرون شد.
الجزایر به مدت ۱۳۲ سال تحت استعمار فرانسه بود. این کشور بارها از پاریس خواهان عذرخواهی در قبال جنایت‌های ضد بشری در دوران استعمار  شده است؛ خواسته‌ای که هرگز محقق نشد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar