ایسنا/ سخنگوی وزارت خارجه چین با انتقاد از اقدام آمریکا در بایکوت دیپلماتیک المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن گفت، اتهاماتی مبنی بر نسل‌کشی "بهتر از هر کس دیگری" به خود آمریکا بابت سرکوب بومیان آمریکایی شایسته است.

به گزارش پایگاه بیزنس اینسایدر، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: آمریکا بزرگترین دروغ قرن را درباره به اصطلاح "نسل‌کشی" در سین‌کیانگ ساخته است اما مدت‌هاست که توخالی بودن آن با حقایق فاش شده است.
به گفته او، بایکوت دیپلماتیک المپیک زمستانی ۲۰۲۲ که کاخ سفید به بهانه "نسل‌کشی جاری و جنایت علیه بشریت" به دست پکن مطرح کرده، بر پایه "تعصبات ایدئولوژیک و همچنین دروغ و شایعات است."
ژائو لیجیان، ایالات متحده را بابت ارتکاب "جنایات اهریمنی" علیه بومیان آمریکایی محکوم کرد و گفت چنین بایکوتی در واقع "نقض فاحش" بی‌طرفی سیاسی است که بازی‌های المپیک به آن شناخته می‌شوند. او بار دیگر تکرار کرد که مقام‌های آمریکایی اصلا به این مسابقات دعوت نشده بودند.
او افزود: دستورالعمل سیاسی آمریکا هیچ حمایتی به دست نمی‌آورد و محکوم به شکست است.  
این سخنگوی وزارت خارجه چین به طور مداوم گزارش‌هایی مبنی بر اینکه صدها هزار اویغور و مردم دیگر اقلیت‌های مسلمان در سین‌کیانگ در بازداشت به سر می‌برند، از خانواده‌هایشان جدا شده‌اند و تلاش‌هایی برای پاکسازی فرهنگ‌ها و وفاداری مذهبی وجود دارد، رد کرده است. به گفته غربی‌ها، بسیاری از اویغورها مجبور به کار در اردوگاه‌های کار اجباری و برداشت پنبه می‌شوند.
مجلس نمایندگان آمریکا همچنین چهارشنبه لایحه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن واردات از منطقه سین‌کیانگ چین به علت نگرانی بابت کار اجباری ممنوع می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar