مهر/ سرپرست وزارت خارجه افغانستان طی مصاحبه ای با آسوشیتدپرس، اعلام کرد که طالبان نسبت به گذشته تغییر کرده و خواهان روابط خوب با همه کشورها از جمله آمریکاست.

«امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که طالبان مسئله ای با آمریکا ندارد و خواهان روابط خوب با همه کشورهای دنیا است.

وی همچنین ضمن درخواست از واشنگتن برای آزاد کردن منابع مالی افغانستان که چیزی در حدود ۱۰ میلیارد دلار است، گفت: تحریم ها برضد افغانستان هیچ گونه منفعتی در پی نخواهد داشت.

متقی ادامه داد: بی ثبات کردن افغانستان یا داشتن دولتی ضعیف در این کشور به نفع هیچ کسی نیست.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان ضمن اذعان به خشم دنیا درباره محدودیت های اعمال شده از سوی طالبان بر دختران و زنان افغان در رابطه با تحصیل و کار، گفت که طالبان نسبت به گذشته تغییر کرده است.

وی در این باره گفت: ما پیشرفت هایی در زمینه دولت و سیاست، در تعامل با مردم و دنیا داشته ایم. با گذشت هر روز، تجربه بیشتری به دست می آوریم و بیشتر پیشرفت می کنیم.

متقی گفت که در حکومت جدید طالبان، دختران تا کلاس دوازدهم در ۱۰ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور به مدرسه می روند، مدارس و دانشگاه های خصوصی بدون هیچ مانعی فعالیت می کنند و ۱۰۰ درصد زنانی که قبلاً در حوزه سلامت مشغول به کار بودند، به سر کار برگشته اند.

سرپرست وزارت خارجه طالبان ادامه داد: این نشان می‌دهد که ما اصولاً به مشارکت زنان متعهد هستیم.

متقی همچنین گفت که طالبان در اولین ماه های قدرت خود مرتکب اشتباهاتی شده اند و «ما برای اصلاحات بیشتر که به نفع ملت باشد، تلاش خواهیم کرد». وی اما، در مورد اشتباهات یا اصلاحات احتمالی توضیح بیشتری نداد.

وی در ادامه ادعاهای ژنرال «مکنزی» فرمانده نیروهای تروریست آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) را مبنی بر رشد گروه تروریستی «القاعده» پس از خروج آمریکا از افغانستان، رد کرد.

متقی در این باره گفت: متاسفانه همواره اتهاماتی برضد امارت اسلامی افغانستان وجود دارد، اما هیچ مدرکی در کار نیست. چنانچه مکنزی مدرکی دارد، باید ارائه کند. با اطمینان می گویم که این اتهامی بی پایه و اساس است.

وی در ادامه با اشاره به حملات گروه تروریستی داعش در افغانستان و همچنین هدف قرارگرفتن خودروهای طالبان، گفت که طالبان در هفته های اخیر دست بالا را داشته است و طی ماه گذشته حمله ای جدی وجود نداشته است.

سرپرست وزارت خارجه طالبان گفت که همکاری طالبان را با آمریکا در مبارزه با داعش متصور نیست، با این حال، ابراز امیدواری کرد که با گذشت زمان، «آمریکا به آرامی سیاست خود را در قبال افغانستان تغییر خواهد داد» مادامیکه واشنگتن شواهدی را ببیند مبنی بر اینکه افغانستان تحت حاکمیت طالبان که بتواند به رو پای خود بایستد، به نفع آمریکا است.

متقی در پایان این مصاحبه گفت: آخرین نکته من خطاب به آمریکا، خطاب به ملت آمریکاست. شما ملت عظیم و بزرگی هستید و باید آنقدر صبر و قلب بزرگی داشته باشید تا جرئت کنید درباره افغانستان، بر اساس قوانین بین‌المللی سیاست‌گذاری کنید، به اختلافات پایان دهید، فاصله بین خود و ما را کوتاهتر کرده و (داشتن) روابط خوب با افغانستان را برگزینید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar