نماد آخرین خبر

سالیوان: تحرکات کره‌ شمالی احتمالا تا چند ماه ادامه یابد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
سالیوان: تحرکات کره‌ شمالی احتمالا تا چند ماه ادامه یابد

ایسنا/ مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، کره شمالی در حال حاضر در "چرخه‌ای از اقدامات تحریک‌آمیز" قرار دارد که ممکن است چند هفته یا چند ماه به طول بینجامد.

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، کره شمالی به پیشبرد برنامه هسته‌ای و موشکی خود ادامه خواهد داد، اما توانایی موشک‌هایش برای رسیدن به خاک آمریکا هنوز جای بحث دارد.

سالیوان گفت: این کشور چند هفته قبل یک موشک بالستیک قاره‌پیما را به‌ صورت آزمایشی پرتاب کرد که از سال ۲۰۱۷ بی‌سابقه بود. بنابراین می‌توانم بگویم که بله، آن‌ها در یک الگوی تحریک‌ و الگوی آزمایش قرار دارند.

او گفت: فکر می‌کنم در هفته‌ها و ماه‌های آتی، اخبار بیشتری درباره تلاش‌های کره شمالی برای پیشبرد برنامه هسته‌ای و موشکی‌اش بشنوید.

پیونگ‌یانگ در سال میلادی جاری ۱۲ پرتاب آزمایشی انجام داده است، از جمله پرتاب آزمایشی یک موشک بالستیک قاره‌پیما در ۲۴ مارس.

مقامات کره‌ جنوبی هم اشاره کرده‌اند که کره‌ شمالی در حال بازسازی تونل‌های زیرزمینی سایت آزمایش هسته‌ای خود است، تونل‌هایی که علی‌الظاهر از سال ۲۰۱۸ مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. این می‌تواند نشانگر آماده‌سازی شرایط انجام آزمایش‌های هسته‌ای باشد.

سالیوان در پاسخ به این سوال که آیا کره شمالی موشک هسته‌ای دارد که به خاک آمریکا برسد، گفت: واضح است که آن‌ها تسلیحات هسته‌ای دارند، (اما) اینکه بتوانند موشکی قاره‌پیما با کلاهک هسته‌ای بسازند، آن را شلیک کنند و در نهایت آن را به هدفی که در قاره آمریکا مدنظر دارند، بزنند، این مسئله هنوز ثابت نشده است.

این مقام کاخ سفید همچنین گفت که آمریکا در حال همکاری نزدیک با چین، کره جنوبی و ژاپن در مسئله کره شمالی است.

این اظهارات سالیوان در حالی مطرح شد که اندکی بعد، صد و دهمین سالروز تولد «کیم ایل سونگ»، بنیانگذار کره شمالی بدون برگزاری رژه هماهنگ انجام شد. این مسئله از این جهت حائز اهمیت است که آزمایش‌های تسلیحاتی مهم کره شمالی در گذشته معمولا با تعطیلات مهم این کشور همزمان بوده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره