logo

استرالیا: به روابط امنیتی خود با جزایر سلیمان ادامه می‌دهیم

منبع
ايسنا
بروزرسانی
استرالیا: به روابط امنیتی خود با جزایر سلیمان ادامه می‌دهیم

ایسنا/ وزیر امور خارجه استرالیا امروز (یکشنبه) گفت، دولت کانبرا به همکاری با جزایر سلیمان در امور امنیتی و با وجود پیشنهادهای مطرح شده از سوی چین که دولت استرالیا با آنها مخالف است، ادامه خواهد داد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، ماریس پاین، وزیر امور خارجه استرالیا در حالی این مساله را مطرح کرده که کانبرا نگران است که توافق امنیتی بین چین و جزایر سلیمان که جزئیات این طرح علنی نشده، نشان دهنده حضور نظامی چین درست در ۲۰۰۰ کیلومتری از استرالیا باشد.

با وجود اینکه یک کارزار انتخاباتی، دولت استرالیا را در حالت موقت قرار داده، یک وزیر استرالیایی این هفته با "ماناسه سوگاواره"، نخست وزیر جزایر سلیمان در هونیارا ملاقات کرد و از وی خواست که توافقنامه پیشنهادی با چین را امضا نکند.

وزیر خارجه استرالیا در پاسخ به این سوال که آیا دولت کانبرا به همکاری امنیتی با جزایر سلیمان ادامه خواهد داد یا خیر، به تلویزیون ای.بی.سی گفت: بله، این نظر من است و این دیدگاه شرکای ما در اقیانوس آرام نیز به شمار می‌رود.

وی افزود: اما این نگرانی درباره فقدان شفافیت در ارتباط با این توافق میان جزایر سلیمان و چین وجود دارد.

این دیپلمات ارشد استرالیایی همچنین گفت که مهم است نخست وزیر جزایر سلیمان این تضمین را بدهد که هیچ پایگاه نظامی در این جزایر در صورت اجرایی شدن این توافق امنیتی ایجاد نشود.

مقام‌های چین و جزایر سلیمان این پیمان امنیتی را که استرالیا، نیوزیلند، ایالات متحده و برخی از همسایگان این جزایر در اقیانوس آرام آن را به عنوان عاملی در تضعیف ثبات منطقه مورد انتقاد قرار داده‌اند، هنوز هنوز امضا نکرده‌اند.

این توافق باعث بروز نگرانی میان استرالیا و نیوزیلند درباره تاثیر و نفوذ چین در منطقه‌ای شده که آنها چندین دهه است در آن صاحب نفوذ هستند.

پکن اخیرا گفته بود که روابط امنیتی بین چین و جزایر سلیمان به کشور دیگری ربط و تاثیری ندارد و مغایر با همکاری این جزایر با دیگر کشورها نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره