نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
بین الملل

زلنسکی: اوکراین بر بازسازی مناطق آزاد شده متمرکز است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
زلنسکی: اوکراین بر بازسازی مناطق آزاد شده متمرکز است

ایرنا/ ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی بامداد یکشنبه گفت که اوکراین در حال بازسازی و بازگشت به حالت عادی در مناطقی است که دیگر تحت کنترل نیروهای روسیه قرار ندارند.

به گزارش " گاردین" وی افزود، ۶۹درصد از شهرک‌هایی که قبلا در کنترل نیروهای روسیه بودند اکنون توسط مقامات محلی اوکراینی کنترل می‌شوند. 
زلنسکی ادامه داد: ما هر کاری انجام می‌دهیم تا زندگی عادی را به بخش‌هایی آزاد شده بازگردانیم.
وی افزود، کار دفاتر بشردوستانه در ۹۳درصد شهرک‌های آزاد شده آغاز شده است. ما در حال مین زدایی بخش‌های آزاد شده هستیم. هر روز ده‌ها شهرک از مین‌ها پاکسازی می‌شوند. 
زلنسکی همچنین گفت که مقامات "همه تلاش خود" را برای بازسازی جاده‌ها و احیای دسترسی به خدمات پزشکی، آموزشی و مالی انجام می‌دهند.
به گفته رئیس جمهور اوکراین، باند فرودگاه اودسا که در حملات موشکی روز شنبه روسیه ویران شد نیز بازسازی خواهد شد. 
ارتش اوکراین اعلام کرده است که حمله موشکی روسیه به فرودگاه شهر اودسا باعث آسیب به باند این فرودگاه شده و این فرودگاه دیگر قابل استفاده نیست.
همچنین شاهدان محلی در شهر اودسا از وقوع چندین انفجار در این شهر جنوب اوکراین خبر داده‌اند.
زلنسکی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که ارتش اوکراین تاکنون بیش از یکهزار تانک روسیه، نزدیک به ۲۰۰ فروند هواپیما و تقریباً ۲ هزار و ۵۰۰ خودروی زرهی جنگی ارتش روسیه را منهدم کرده است.
زلنسکی گفت، با وجود این تلفات، نیروهای روسیه همچنان تجهیزات لازم برای انجام حملات بیشتر را در اختیار دارند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 
پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.
جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره