نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
بین الملل

رئیس دومای روسیه: مسکو به رفتار کشورهای غیردوست پاسخی برابر دهد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
رئیس دومای روسیه: مسکو به رفتار کشورهای غیردوست پاسخی برابر دهد

ایرنا/ ویاچسلاو ولودین رئیس مجلس ملی روسیه (دوما) اعلام کرد که مسکو باید به مسدود شدن دارایی های روسیه از سوی برخی کشورهای غیردوست، واکنش برابر نشان دهد.

به گزارش رویترز، وی خواستار اتخاذ تمهیداتی مشابه در ارتباط با شرکت هایی در روسیه شد که صاحبانشان از کشورهای غیردوست هستند و به نوعی دارایی این شرکت ها مصادره شود.
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی گفت که واشنگتن در حال بررسی احتمال توقیف اموال تحریم شده دولت روسیه و استفاده از آنها برای کمک به اوکراین است.
دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در واکنش به سخنان بلینکن تصریح کرد: لایحه کنگره آمریکا چیزی جز تملیک اموال و دارایی های خصوصی نیست.
وی افزود: این موضوع به وضوح نشان می دهد که چقدر بنیان های عموما شناخته شده سیاست، اقتصاد و اموال خصوصی و دیگر حوزه ها شکننده هستند. چنین اقدامی چیزی جز تردید و سردرگمی ایجاد نمی کند.
کنگره آمریکا در حال بررسی لایحه ای است که به موجب آن دارایی الیگارش های روس در خاک آمریکا را توقیف و در اختیار اوکراین قرار دهد.
دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا یک بودجه تکمیلی ۳۳ میلیارد دلاری با هدف حمایت از اوکراین، در چند ماه آینده از کنگره این کشور درخواست کرده است.
این بودجه شامل  کمک های امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه است. درخواست ۳۳ میلیارد دلاری شامل ۲۰.۴ میلیارد دلار کمک نظامی و امنیتی برای اوکراین است.
یک مقام ارشد آمریکایی در همین رابطه گفت: این ۲۰ میلیارد دلار شامل پنج میلیارد دلار برای ارائه تسلیحات، ۶ میلیارد دلار برای کمک امنیتی و چهار میلیارد دلار برای تأمین مالی نظامی خارجی است.
بر اساس این پیشنهاد، مقامات آمریکا می‌توانند اموال متعلق به الیگارش‌های تحریم شده روسیه را توقیف کنند. البته بیانیه منتشر شده توسط کاخ سفید مشخص نمی‌کند که چه معیارهایی برای شناخت افراد و ارتباط آنها با روسیه استفاده شده است.
پیش از این، اتحادیه اروپا بیش از ۳۰ میلیارد دلار دارایی افراد ثروتمند روسی را در این کشورها مسدود کرده است.
بنا بر اعلام کاخ سفید، خزانه‌داری آمریکا کشتی‌ها و هواپیماهایی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار را که متعلق به افرادی است که گمان می‌رود روابط نزدیکی با کرملین دارند، تحریم و مسدود کرده است.
از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آمریکا، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا و چندین کشور دیگر، مسکو را با تحریم‌های مالی روبرو کرده اند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.
جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar