نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
بین الملل

گازپروم: صادرات گاز به اروپا از خاک اوکراین ادامه دارد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
گازپروم: صادرات گاز به اروپا از خاک اوکراین ادامه دارد

ایرنا/ باوجود تداوم جنگ بین کی یف و مسکو، شرکت دولتی گاز روسیه موسوم به گازپروم اعلام کرد: صادرات گاز به اروپا از طریق خاک اوکراین ادامه دارد.

گازپروم در اطلاعیه ای اعلام کرد: این شرکت براساس درخواست مصرف کنندگان اروپایی، امروز یکشنبه به تامین گاز طبیعی مورد نیاز کشورهای اروپایی از طریق خاک اوکراین ادامه می دهد.

در اطلاعیه شرکت دولتی گاز روسیه آمده است: امروز یکشنبه اول ماه می(۱۱ اردیبهشت)، میزان درخواست کشورهای اروپایی برای واردات گاز، ۹۷.۲ میلیون متر مکعب بود که نسبت به شنبه، ۷۱.۷ میلیون متر مکعب افزایش را نشان می دهد.

پیتر سیارتو وزیر امور خارجه مجارستان اخیرا از رویکرد مزورانه دولت های اروپایی در قبال خرید گاز روسیه انتقاد کرد و گفت: شرکت های غربی زیادی، شرایط روسیه برای پرداخت پول گاز را پذیرفته اند اما آنرا علنی نمی کنند.

وی تصریح کرد: کشورهای اروپایی موضع واحدی در قبال پرداخت گاز روسیه به روبل ندارند. مجارستان صادقانه با این موضوع برخورد می کند و طبیعی است اگر پول گاز را به روبل بپردازد تا قطع نشود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، طی فرمانی در ماه مارس اعلام کرد که همه پرداخت ها برای گاز روسیه باید به روبل انجام شود. این فرمان از واردکنندگان گاز روسیه می خواهد تا پرداخت ها به یورو و دلار را نیز از طریق باز کردن حساب در بانک گازپروم انجام دهند که تحت تحریم برخی کشورهای غربی قرار داد.

بعد از شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای غربی بخش های دولتی و خصوصی این کشور را هدف تحریم قرار دادند که مسکو در پاسخ، خواستار پرداخت هزینه گاز به روبل شد تا بتواند قدرت ارز ملی خود را در مقابل ارزهای دیگر حفظ کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره