فارس/ طالبان اعلام کرد که نظامیان این گروه پهپاد اسکن ایگل آمریکایی را پیش از این توسط آمریکایی‌ها تخریب شده بود را عملیاتی کردند.

پهپاد اسکن ایگل ساخت شرکت بوئینگ، توانایی پرواز بیست ساعته را دارد و مجهز به دوربین‌های بسیار پیشرفته الکترو اپتیکال است.
این در حالی است که نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در گزارشی نوشته است که نیروهای آمریکایی پیش از خروج از افغانستان تجهیزاتی زیادی از جمله هواپیما، بالگرد، خودروی زرهی را به طور کامل و جزئی تخریب کردند. 

براساس این گزارش، 80 هواپیما و بالگرد و تعداد زیادی از خودروهای زرهی ارتش افغانستان توسط نیروهای آمریکایی منهدم شده است. 

پیش از این نیز به نقل از پنتاگون گزارش شده بود که برخی از رسانه های آمریکایی 7 میلیارد تجهیزات نظامی در افغانستان به جا گذاشته اند.

فارن پالیسی در ادامه نوشت: آمریکا 23,825 خودرو زرهی و 900 نفربر را در افغانستان به جا گذاشته و این تجهیزات در حال حاضر در اختیار طالبان قرار دارد. 

این در حالی است که پنتاگون اعلام کرده که به نظر نم‌ رسد طالبان بتواند از تجهیزات باقی مانده به دلیل نگهداری تخصصی و نیاز این تجهیزات به قطعات خاص استفاده کند. 

پیش از این طالبان اعلام کرده بود که در حال تعمیر هواپیماهای تخریب شده در فرودگاه کابل است و بخش اعظمی از این هواپیماها دوباره به خدمت ارتش در خواهند آمد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar