آخرین خبر/ سیاسیون آمریکایی بعدِ سه ماه از آغاز جنگ اوکراین بزرگترین کمک به این کشور در قالب 40 میلیارد دلار را در کنگره آمریکا تصویب کردند اما همه چیز به همین جا ختم نمی شود مناقشات داخلی آمریکا نشان داد که مقامات آمریکایی برای کمک به اوکراین آنچنان که باید یکدل نیستند.

به طوری که صدای اعتراض جمهوری خواهان در مجلس آمریکا بلند شد. آن ها درباره دست و دلبازی آمریکا برای اوکراین و تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا هشدار دادند. اقتصاد آمریکا روزهای خوشی را پشت سر نمی گذارد هنوز سایه کرونا بر اقتصاد این کشور سنگینی می کند.

تورم آمریکا همچنان رکورد می زند که این باعث شده است اقتصاددانان آینده روشنی را برای رشد اقتصادی این کشور پیش بینی نکنند. آمریکایی ها که چندین سال است سعی می کنند بر روی رقیب اقتصادی خود یعنی چین تمرکز و برنامه داشته باشند و دیگر رقبای اقتصادی مانند اتحادیه اروپا و یا روسیه را آنچنان جدی نمی گرفتند و این کشورها را در پازل خود تعریف می کردند اما پاندمی و همه گیری کرونا، همچنین حمله روسیه به اوکراین تمام برنامه های کاخ سفید را به هم زد.

موضوعاتی که می تواند هم بر اقتصاد و هم بر آینده سیاسی کاخ سفید قطعا تاثیرگذار باشد. ناتوانی دولت در کنترل تکانه های اقتصادی قطعا موجب می شود مردم با نگاهی تردیدآمیز به شایستگی دولت دموکرات ها برای ادامه کار نگاه کنند و احتمال تک دوره ای شدن بایدن را بالا ببرد. از سوی دیگر تبلیغات سنگین جمهوری خواهان بویژه ترامپ در همین ماه ها آغاز شده است که می تواند کار را برای بایدن و تیمش سخت تر کند و حتی این بار کاریزمای اوباما هم نتواند به کمک آن ها بیاید.

کمک 40 میلیون دلاری آمریکا به اوکراین در زمانی اتفاقی افتاد که مسائل بین المللی اولویت مردم آمریکا نیست و حتی پیروزی اوکراینی ها در جنگ با روسیه نمی تواند برای محبوبیت سقوط کرده بایدن راهگشا باشد موضوعی که در انتخابات سال 1992 میلادی اتفاق افتاد و بوش پدر که سرمست از پیروزی در جنگ خلیج فارس بود در انتخابات به کلینتون باخت آنجا هم اولویت مردم آمریکا تحولات بین الملل نبودند بلکه به دنبال مسائل اقتصادی بودند؛ موضوعی که می تواند دوباره اتفاق افتد.

خبرنگار: مصطفی فاطمیان

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar