تسنیم/ نشریه لبنانی از تصمیم عربستان برای خرید پهپادهای جدید ترکیه خبر داد.

نشریه لبنانی تاکتیکال رپورت(Tactical Report)  امروز دوشنبه در گزارشی با اشاره به بهبود روابط ترکیه و عربستان نوشت: ریاض به دنبال خرید پهپادهای آکینجی ترکیه است. 

این نشریه با اشاره به اینکه به زودی تیمی از عربستان برای دیدار از کارخانه بایکار که تولید کننده پهپادهای بیرقدار و آکینجی است، افزود: ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه به عربستان پهپاد خواهد فروخت گفته بود که برای امکان پذیر نشدن این امر هیچ دلیلی پیدا نمی کنم.

از سال 2020 به طور غیررسمی عربستان سعودی محصولات ترکیه را تحریم کرده بود و اجازه ورود مستقیم آنها را به بازارهای خود نمی داد اما با عادی سازی روابط این روند متوقف شده و کالاهای ترکیه ای وارد عربستان می شوند.

همچنین از نظر سیاسی نیز وضعیت دو کشور رو به بهبود است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سفر به جده و پس از دیدار با مقامات عربستان گفته بود که می توانیم سرمایه سعودی و تکنولوژی ترکیه ای را برای راه اندازی کارخانه ها داشته باشیم. 

عربستان نیز که در جنگ یمن گرفتار آمده است همه تلاش خود را به کار گرفته با استفاده از تجهیزات پیشرفته بتواند به طور آبرومندانه ای به آن پایان دهد که در این مسیر یکی از این تجهیزات پهپادهای آمریکایی و چینی است. 

مدتی پیش نیز میدل ایست نیوز به این موضوع اشاره کرد که عربستان به دنبال خرید پهپاد از ترکیه است. عربستان در سال 2020 قراردادی به ارزش 200 میلیون دلار برای خرید پهپادهای ترکیه‌ای امضا کرد.

سال گذشته نیز «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد که یک پهپاد ترکیه ای مدل فیستل کرایل توسط نیروهای یمنی سرنگون شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar