ایرنا/ ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه شنبه در سخنانی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، با استقبال از روند عضویت فنلاند و سوئد در این ائتلاف نظامی، گفت الحاق این دوکشور به ناتو، باعث تقویت همکاری میان این ائتلاف و اتحادیه اروپا خواهد شد.

وی نسبت به درک متقابل موضع ترکیه در مورد عضویت فنلاند و سوئد در ناتو ابراز اطمینان کرد و گفت ما باید بنشینیم و با ترکیه در مورد نگرانی هایش گفت و گو کنیم.

استولتنبرگ افزود: ما اطمینان داریم که فنلاند و سوئد به ائتلاف نظامی ناتو خواهند پیوست.

فنلاند و سوئد روز چهارشنبه هفته گذشته درخواست رسمی پیوستن به پیمان ناتو را ارائه دادند.

در همین حال، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفت که ترکیه جدید هرگز از اصول خود عقب نشینی نخواهد کرد و تا زمانی که شروط ما را تأمین نکنند، نخواهیم پذیرفت که هیچ کشوری به ناتو بپیوندد.

برای پذیرش عضو جدید در این ائتلاف نظامی، رسیدن به اجماع در میان همه اعضا الزامی است؛ بنابراین از نظر تئوری، ترکیه قادر به جلوگیری از الحاق سوئد و فنلاند است.

دبیرکل ناتو در بخش دیگری از سخنان خود به روسیه اشاره کرد و گفت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گذشته تهدیدهایی را متوجه ناتو کرده و هدف وی همواره کاستن از میزان ارزش این ائتلاف بوده است. 

دبیرکل ناتو گفت: ما نباید امنیت جهانی را با منافع کوتاه مدت معامله کنیم. وی همچنین مناسبات تجاری با چین را حائز اهمیت برشمرد، اما گفت که این مساله از خطرات امنیتی بزرگی برخوردار است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar