logo

واکنش همپیمان سیاسی صدر به استعفای نمایندگان این جریان در مجلس عراق

منبع
العالم
بروزرسانی
واکنش همپیمان سیاسی صدر به استعفای نمایندگان این جریان در مجلس عراق

العالم/ «مسعود بارزانی» که حزب تحت رهبری او به همراه ائتلاف اهل سنت «السیاده»، همپیمان سیاسی جریان صدر به شمار می رود، در نخستین واکنش به استعفای نمایندگان صدری مجلس عراق گفت که به تصمیم مقتدی صدر احترام می گذارد.

مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق امروز (دوشنبه) در نخستین واکنش پس از استعفای جمعی نمایندگان جریان صدر در مجلس به دنبال دستور مقتدی صدر در توئیتر نوشت که «به تصمیم مقتدی صدر احترام می گذاریم و تحولات بعدی را پیگیری خواهیم کرد.»

پنجشنبه گذشته، مقتدی صدر رهبر جریان صدر در دستوری از نمایندگان این جریان در مجلس خواست استعفانامه‌های خود را امضا کنند.

صدر با بیان اینکه بن بست سیاسی در عراق واقعی نبوده و ساختگی است، از نمایندگان وابسته به جریان خود در مجلس خواست استعفانامه های خود را برای ارائه به رئیس پارلمان بنویسند.

وی در یک گفت و گوی تلویزیونی گفت: تصمیم گرفتم که در مجلس معارض بمانم ولی آن ها نتوانستند دولت تشکیل دهند و این وضعیت را بن بست سیاسی نامیدند، درحالی که من آن را یک بن بست ساختگی می نامم. بنابراین اگر جریان صدر مانع تشکیل دولت است همه نمایندگان آن آمادگی دارند که از مجلس کناره گیری کنند و آن ها از فرمان من سرپیچی نمی کنند.

صدر با بیان اینکه ما دو گزینه داریم یا باید در پارلمان معارض باقی بمانیم یا استعفا دهیم، افزود که عراق نیازمند هر دولتی نیست بلکه نیازمند دولتی دارای اکثریت برای خدمت به ملت است.

ساعاتی پس از درخواست مقتدی، جریان صدر در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه نمایندگان جریان صدر بدون استثنا در «حنانه» دفتر مقتدی صدر در نجف گرد آمدند و استعفای خود را امضا کردند.

پس از این رخداد، مقتدی صدر دیروز (یکشنبه) از «حسن العذاری» رئیس فراکسیون صدر در مجلس عراق خواست تا استعفای نمایندگان خود را تقدیم رئیس پارلمان کند. وی در یادداشتی به العذاری ضمن درخواست از او برای تقدیم استعفاهای اعضای جریان صدر در پارلمان عراق به رئیس مجلس، از همپیمانان خود در ائتلاف «نجات میهن» (ائتلاف سه گانه صدر، الحلبوسی و بارزانی) قددردانی کرد.

این درخواست استعفای جمعی نمایندگان جریان صدر از مجلس عراق ساعتی پس از گفت و گوی تلفنی مقتدی صدر با مسعود بارزانی رئیس حزب دمکرات کردستان عراق (همپیمان او در ائتلاف سه گانه) انجام شد.

صدر نوشت: این گام ایثاری از جانب من برای وطن و ملت است تا از سرنوشت مجهول رهایی یابند همان طور که پیش تر برای آزادسازی عراق، حاکمیت، امنیت، وحدت و ثبات آن ایثارگری کردیم.

از سوی دیگر، برخی ناظران و کارشناسان حقوقی عراق می گویند این استعفا نمی تواند ضمانت اجرایی داشته باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره