logo
  1. برگزیده
بین الملل

فنلاند: طرفین جنگ اوکراین از سلاح فوق سنگین استفاده می‌کنند

منبع
ايرنا
بروزرسانی
فنلاند: طرفین جنگ اوکراین از سلاح فوق سنگین استفاده می‌کنند

ایرنا/ «سائولی نینیستو» رئیس جمهوری فنلاند روز دوشنبه اعلام کرد که هر دو طرف جنگ در اوکراین از سلاح های سنگین تر از جمله بمب های  ترموباریک از سوی روسیه استفاده می کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در جریان مذاکرات سیاست امنیتی در فنلاند افزود: ما از اوکراین با تسلیحات بسیار سنگین حمایت می کنیم و از طرف دیگر، روسیه نیز شروع به استفاده از سلاحی بسیار قدرتمند یعنی بمب های ترموباریک کرده که در واقع سلاح کشتار جمعی است.

اوکراین و کشورهای عضو ناتو، روسیه را به استفاده از بمب های ترموباریک متهم کرده اند که به بمب های خلاء نیز معروف و بسیار مخرب تر از مواد منفجره معمولی است.

فنلاند و همسایه اش سوئد در پی تهاجم روسیه به اوکراین، درخواست پیوستن به ناتو را داده اند. گرچه هر دو کشور اسکاندیناوی نظامی با بلوک تحت رهبری آمریکا چندین دهه روابط نزدیک و همکاری داشته اند، قانوناً کشورهای بی طرف باقی مانده اند.

اما  به نظر می رسد پیوستن بالقوه دو کشور به این بلوک به بن بست رسیده باشد؛ زیرا ترکیه، یکی از کشورهای بزرگ ناتو، قاطعانه با درخواست عضویت آنها مخالفت کرد. آنکارا این دو کشور را متهم کرد که به عنوان «مهمان‌خانه‌های سازمان‌های تروریستی» و میزبانی از اعضای گروه‌های کرد غیرقانونی که ترک ها آن‌ها را «تروریست» می‌دانند، فعالیت می‌کنند.

رئیس جمهوری فنلاند در عین حال عضویت کشورش در پیمان آتلانتیک شمالی ناتو را منوط به پذیرش همزمان کشور همسایه خود سوئد دانست. وی گفت که اگر سوئد در مسیر تصویب الحاق به ناتو به بن بست برسد، فنلاند هم بدون سوئد به ناتو نخواهد پیوست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره