ایرنا/ براساس کتاب جدیدی درمورد رئیس جمهور سابق آمریکا که بخش‌هایی از آن روز گذشته منتشر شد، دونالد ترامپ خطاب به رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید گفته بود انتظار دارد ژنرال‌های آمریکایی به اندازه ژنرال‌های آلمانی وفادار به هیتلر به رئیس‌جمهوری خود وفادار بمانند.

به نقل از تارنمای شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، بر اساس کتاب "تقسیم کننده: ترامپ در کاخ سفید" به قلم «سوزان گلاسر» و «دیوید بیکر» کتاب جدیدی که درباره دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا است، ترامپ به «جان کلی» رئیس وقت ستاد کارکنان کاخ سفید و از بازنشستگان تفنگداران نیروی دریایی آمریکا شکایت برده که چرا ژنرال های آمریکایی به اندازه ژنرال های آلمانی وفادار به آدولف هیتلر، به او وفادار نیستند.  

براساس گزیده‌هایی از این کتاب که دیروز دوشنبه در نشریه "نیویورکر" منتشر شده، به نقل از ترامپ آمده است: "شما ژنرال ها چرا نمی توانید مانند ژنرال های آلمانی باشید؟"

کلی در پاسخ می گوید: کدام ژنرال؟ و ترامپ می گوید: ژنرال های آلمانی در جنگ جهانی دوم».

وی سپس می افزاید: آیا می دانستید که آنها سه بار سعی کردند هیتلر را بکشند و تقریبا موفق هم شدند. اما نه آنها کاملا به او وفادار بودند.

براساس این کتاب، ترامپ پس از اینکه ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش، «ویلیام بار» دادستان کل وقت، و «مارک اسپر» وزیر دفاع، در برابر خواسته های او مبنی بر واکنش ارتش به تظاهرات بیرون از کاخ سفید به دلیل اعتراض به کشته شدن «جورج فلوید» مرد سیاهپوستی که به دست یک افسر پلیس در مینیاپولیس به قتل رسید، خشمگین بود، خطاب به آنها گفته بود «همه شما بازنده هستید! »

ترامپ حتی خطاب به میلی گفته است: نمی‌توانی به آنها شلیک کنی؟ مثلا فقط به پای آنها.

ترامپ در بیانیه ای از طریق یک ایمیل گفته بود که میلی و سایر ژنرال هایی که در کتاب مزبور به آنها اشاره شده "افراد بسیار بی استعدادی هستند و من وقتی این موضوع را متوجه شدم، به آنها اتکا نکردم و به ژنرال ها و دریاسالارهای واقعی متکی شدم".

میلی بعدها در نامه استعفایی که هرگز فرستاده نشد، خطاب به ترامپ نوشت: «به باور من شما به کشور آسیب بزرگ و جبران ناپذیری وارد کردید. آقای ترامپ به کسانی که در طول جنگ جهانی دوم علیه فاشیسم و ​​نازی‌ها جنگیده‌اند، احترام نمی‌گذارد».

رئیس وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا در این نامه افزود: «اکنون برای من مشخص است که شما نظم جهانی را درک نمی کنید. شما نمی‌دانید که جنگ برای چه بود. شما با بسیاری از اصولی که ما با آنها مبارزه کردیم، موافق هستید و من نمی توانم طرف آن باشم».

ترامپ در زمانی که رئیس جمهوری آمریکا بود، مخالف ایده حضور مجروحان نیروهای مسلح بود و نسبت به حضور ارتشیانی که روی ویلچیر در رژه روز استقلال شرکت می کردند بیزاری می جست.

ترامپ حتی به جان کلی که پسرش در جنگ افغانستان کشته شد، گفت، من هیچ مرد زخمی در رژه نمی‌خواهم.

این رژه پس از آن که ژنرال های بازنشسته ای مانند «جیمز ماتیس» وزیر دفاع وقت و «پل سلوا» ژنرال نیروی هوایی معاون وقت رئیس ستاد مشترک ارتش، به شدت در برابر این ایده که میلیون ها دلار هزینه داشت، مقاومت کردند، هرگز به نتیجه نرسید.

و زمانی که کلی با کنایه به ترامپ گفت که سلوا قرار است رژه را سازماندهی کند، رئیس جمهوری که متوجه طعنه کلی نشده بود، از سلوا پرسید که نظرش در مورد این طرح چیست.

سلوا هم در پاسخ گفت: «من در آمریکا بزرگ نشدم و در پرتغال رشد کردم، پرتغال یک دیکتاتوری بود و رژه ها برای نشان دادن اسلحه به مردم بود. اما در این کشور این کار را نمی کنیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar