ایسنا/ به دنبال"تکمیل" مانورهای چین در اطراف تایوان، ارتش این جزیره خودگردان امروز (پنج‌شنبه) از آغاز دور جدیدی از مانورهای نظامی خود با مهمات واقعی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تایوان مقام‌های چین را به سوءاستفاده از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره و اجرای مانورهایی در اطراف آن متهم می‌کند.  

سخنگوی یگان هشتم ارتش تایوان به خبرگزاری فرانسه  گفت که صبح امروز نیروهایش به عنوان بخشی از مانور "دفاعی" خودشان به شلیک با تسلیحات دوربرد هوویتزر و زدن اهدافی اقدام کردند. این مانور در جنوبی‌ترین بخش تایوان "پینگ‌تونگ" در ساعت ۸:۳۰ به وقت محلی آغاز شد و برای یک ساعت ادامه داشت.

تایوان روز سه‌شنبه هم در همین منطقه مانور مشابهی برگزار کرد که شامل استقرار نیروهای نظامی بود. ارتش تایوان تاکید می‌کند که این مانورها در واکنش به رزمایش‌های چین نیست و قبلا برنامه‌ریزی شده بود.

ارتش چین یک هفته پس از شلیک چندین موشک بالستیک بر فراز تایوان به عنوان بخشی از مانورهای بی‌سابقه، روز چهارشنبه اعلام کرد که "وظایف مختلفی" را در اطراف این جزیره خودگردان "تکمیل" کرده است، اما توضیح بیشتری در مورد این "وظایف" نداد.

پکن همچنین هشدار داد که به انجام "گشت‌های منظم، آموزش و آمادگی برای نبرد" در مسیر تنگه تایوان ادامه خواهد داد. فرماندهی جبهه شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین گفت که "وظایف مختلف را با موفقیت تکمیل کرده و توانایی‌های رزمی یکپارچه نیروها را به طور مؤثر آزمایش کرده است."

مقام‌های ارتش چین در بیانیه کوتاه خود گفتند: نیروهای این جبهه تغییرات در وضعیت تنگه تایوان را زیر نظر خواهند داشت، به آموزش و آمادگی برای نبرد ادامه خواهند داد، گشت‌های آمادگی رزمی منظم را در جهت تنگه تایوان سازماندهی خواهند کرد و قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی دفاع خواهند کرد.

پس از آن که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته به جزیره تایوان رفت، چین با شلیک بی‌سابقه موشک‌های بالستیک بر فراز تایپه واکنش خشمگینانه‌ای را به نمایش گذاشت که شامل نمایش قدرت نظامی خود شد. چین روز دوشنبه مانورهای نظامی خود را تمدید کرد و نگرانی از تشدید درگیری را برانگیخت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar