فارس/ رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی تازه بر حق باکو در انجام عملیات نظامی در قره باغ کوهستانی تاکید کرد.

به گزارش وبگاه «رادیوی اروپا آزاد» «الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در سخنانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد گفت، «ارمنی‌های ساکن قره باغ باید گام‌های درستی بردارند. آنها باید درک کنند که آینده آنها به ادغام در جامعه آذربایجان بستگی دارد. ما در واقعیت زندگی می‌کنیم. از نظر جغرافیایی، اقتصادی و تاریخی، قره باغ جزء جدایی ناپذیر آذربایجان است.»

وی ادامه داد: «ارامنه ساکن قره باغ هیچ مزیتی نخواهند داشت. آنها مانند همه شهروندان آذربایجان زندگی خواهند کرد. از حقوق آنها همانند حقوق شهروندان آذربایجانی محافظت می‌شود.»

علی اف همچنین مدعی شد که صدها نظامی ارمنستانی پس از عملیات نظامی آذربایجان از قره باغ خارج شده اند. وی تاکید کرد که آذربایجان خواهان خروج کامل واحدهای مسلح ارمنستان از قره باغ است.

این در حالی است که «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در جلسه هفتگی کابینه در ایروان تاکید کرد که هیچ نظامی جمهوری ارمنستان در قلمرو قره باغ کوهستانی وجود ندارد.

نخست وزیر ارمنستان در جلسه اخیر کابینه گفت که توافق سه جانبه مستلزم آن است که روسیه، آذربایجان و ارمنستان تا قبل از سال ۲۰۲۴ یک طرح مشترک برای ساخت جاده جدید ارمنستان - قره باغ انجام دهند. وی گفت: «هنوز چنین طرحی تدوین نشده است.» (جزئیات بیشتر)

علی اف گفت: «کشور اشغالگر نمی‌تواند به شهرک‌سازی غیرقانونی اراضی اشغالی بپردازد. این جنایت جنگی است. شاید ارمنی‌های سوریه و لبنان که در آنجا زندگی می‌کنند این را ندانند، اما رهبری ارمنستان به خوبی از آن آگاه است. از آنجا خبرهایی می شنویم که یکی می‌گوید می‌مانند و نمی‌روند. این کار آنهاست، اما آنها جنایتکار جنگی هستند. آنها نباید صبر ما را آزمایش کنند. بگذارید آنها به میل خودشان بروند، برای ما مهم نیست کجا می‌روند.»

طبق توافق آتش‌بس نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) که به امضای نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، الهام علی اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی پایان داد، روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد و حضور نیروهای حافظ صلح روس طبق همین توافق انجام شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar