فارس/ در حالی که روسیه در رقابت تسلیحاتی ازآمریکا سبقت گرفته، ایالات متحده قصد دارد در تقابل موشکی با روسیه، موشک‌های ابرفرا صوت خود را روی کشتی‌های جنگی قرار ‌دهد.

 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که روسیه در رقابت تسلیحاتی از آمریکا سبقت گرفته، ایالات متحده قصد دارد در تقابل با این کشور به ویژه در حوزه موشکی، موشک‌های ابرفرا صوت خود را روی کشتی‌های جنگی قرار ‌دهد.

نشریه «نیوزویک» روز شنبه نوشت ایالات متحده در نظر دارد سال آینده میلادی موشک‌های ابرفراصوت خود را روی دو  فروند ناوشکن موشک انداز قرار دهد. بر این اساس، اینک یک مسابقه تسلیحاتی جهانی جدید برای توسعه موشک‌های ابرفراصوت با سرعتی بین ۵ تا ۲۵ برابر سرعت صوت در حال انجام است.

به نوشته نیوزویک، نصب موشک‌های ابرفراصوت  بر روی دو کشتی جنگی ایالات متحده در یک کارخانه کشتی سازی «می‌سی‌سی‌پی» انجام می‌شود.گفته می‌شود این موشک‌ها بر روی ناوهای «یو اس اس زوموالت» و «یو اس اس مایکل مونسور» نصب خواهد شد.

این در حالی است که اوایل سال جاری روسیه آزمایش موشک کروز مافوق صوت جدید «زیرکان» را تکمیل کرد و در ماه ژوئیه، در رژه «روز نیروی دریایی» در «سن پترزبورگ» «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که این سلاح ظرف چند ماه به نیروی دریایی روسیه داده خواهد شد.وی اظهار داشت: «تحویل این موشک‌ها به نیروهای مسلح روسیه در ماه‌های آینده آغاز می‌شود.»

ناو«آدمیرال گورشکوف» اولین کشتی جنگی خواهد بود که با این سلاح‌های مهیب در کشتی به انجام وظیفه می‌پردازد. آزمایش‌های موشکی ابرفراصوت سال گذشته توسط ارتش چین، مقامات ایالات متحده را از میزان پیشرفت فنی چینی‌ها «متحیر» کرد.

تسلیحات ابرفراصوت صوت می‌توانند با سرعت ۹ برابر سرعت صوت حرکت کنند و روسیه در سال گذشته پرتاب‌های آزمایشی زیرکان را از کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها انجام داده است. پوتین در این مراسم فرمان تصویب دکترین دریایی و منشور ناوگان نظامی روسیه را امضا کرد. کرملین نوین سازی زرادخانه‌های خود را در بحبوحه تنش‌ها با غرب که پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ رخ داد، اولویت اصلی خود قرار داده است.

موشک چند منظوره ابرفراصوت زیرکان برای حمله به اهداف دریایی و زمینی طراحی شده و می‌تواند اهدافی را در فاصله بیش از ۶۲۵ مایلی هدف قرار دهد. موشک زیرکان روی ناوچه‌های روسی و بعداً در زیردریایی‌ها مستقر خواهد شد. سرعت این موشک حدود هفت هزار مایل در ساعت است. (جزئیات بیشتر)

آمریکا در اقدام دیگری که نشانگر تشدید تنش نظامی در اروپاست، اعلام کرده شمار دیگری نظامی را به این قاره اعزام می‌کند.  در حالی که جنگ روسیه در اوکراین وارد هفتمین ماه خود می شود، ارتش آمریکا اعلام کرده است که ۲۶۰ نظامی دیگر را برای حمایت از متحدانش به اروپا اعزام خواهد کرد.

به نوشته وبگاه «استرایپس» بر اساس بیانیه ارتش آمریکا، این نیروها از مقر لشکر ۱۰۱ هوابرد در پایگاه نظامی «فورت کمبل» عازم اروپا می‌شوند.

ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که  این نیروها در طول استقرار به تعهد بی امان ایالات متحده به متحدان اروپایی و ناتو کمک خواهند کرد. این استقرار موقت در پاسخ به حمله به اوکراین است و تغییری دائمی در وضعیت کلی نیروهای ارتش آمریکا در اروپا نیست.

در حال حاضر حدود ۱۰۰۰۰۰ نیروی آمریکایی در اروپا حضور دارند. این رقم قبل از اینکه «ولادیمیر پوتین » رئیس جمهور روسیه به نیروهای مسلح خود در ۲۴ فوریه (اسفند ۱۴۰۰) دستور حمله به اوکراین را بدهد، حدود ۸۰۰۰۰ نفر بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar