مهر/وبسایت شبکه الجزیره با انتشار گزارشی به تشریح ۱۰ نکته درباره عامل حمله به «سلمان رشدی» پرداخت.

به نقل از الجزیره، در حالی که سلمان رشدی ۷۵ ساله در حال آماده شدن برای سخنرانی درباره آزادی و خلاقیت در مؤسسه «چوتاکوا» در غرب نیویورک بود، هادی مطر با عجله به سمت تریبون رفت و نویسنده هندی الاصل را که با کتاب خود «آیات شیطانی» خشم جهان اسلام را برانگیخته است، با چاقو مورد حمله قرار داد. کتاب آیات شیطانی موجب شد تا امام خمینی (ره) او را مرتد خوانده و حکم اعدامش را صادر کند.

رشدی بلافاصله به بیمارستان منتقل شد و به گفته نماینده ادبی او، اندرو وایلی، پس از ساعت‌ها عمل جراحی، او را در دستگاه تنفس مصنوعی قرار دادند و تا عصر جمعه قادر به صحبت نبود.

وایلی در ایمیلی گفت که رشدی احتمالاً چشم و اعصاب بازو را از دست می‌دهد و همچنین کبد وی آسیب جدی دیده است.

مهم‌ترین اطلاعاتی که تاکنون در مورد عامل حمله به رشدی وجود دارد به شرح زیر است:

نام و سن
هادی مطر ۲۴ ساله است.

محل تولد
او اهل فیرفیو نیوجرسی است، اما شبکه ان بی سی نیویورک گزارش داد که مطر در کالیفرنیا به دنیا آمده است و اخیراً به نیوجرسی نقل مکان کرده است.

اصالت مطر
علی قاسم تحفه، شهردار منطقه یارون در جنوب لبنان، گفت که هادی مطر لبنانی الاصل است.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه افزود که مطر در ایالات متحده به دنیا آمده و بزرگ شده است اما پدر و مادرش اهل یارون لبنان هستند.

گواهینامه رانندگی
شبکه ان بی سی نیویورک گزارش داد که نیروهای امنیتی یک گواهینامه جعلی نزد مطر پیدا کردند.

اتهامات
دادستانی در شهرستان «چوتاکوا» نیویورک، گفت که مطر به اتهام تلاش برای قتل روبرو است و در بازداشت به سر می‌برد.

جیسون اشمیت، دادستان منطقه در بیانیه‌ای گفت که مطر به دو جرم متهم شده است، تلاش برای قتل درجه دوم و حمله درجه دوم.

در برابر قوه قضائیه
هادی مطر روز شنبه در دادگاه خود را بی گناه دانست.

دستگیری و محل حبس
او پس از آنکه توسط مردم به زمین پرتاب شد، توسط یک افسر پلیس ایالتی دستگیر شد و هم اکنون در زندان شهر چاتاکوا در بازداشت است.

ارتباطات مطر
جیمز اوکالاگان، سخنگوی پلیس ایالات متحده گفت که پلیس در این مرحله معتقد است که مهاجم به تنهایی عملیات را انجام داده است، اما در حال بررسی این موضوع است که آیا مطر برای انجام عملیات با افراد دیگری مرتبط بوده است یا خیر؟

رابطه با حزب الله
با وجود اینکه مطر لبنانی الاصل است، یک مقام حزب الله گفت که آنها هیچ اطلاعاتی در مورد این حمله ندارند، و هیچ اظهارنظری در مورد آن نخواهند کرد.

همچنین شهردار منطقه یارون لبنان، علی قاسم تحفه، در پاسخ به این سوال که آیا مظنون یا پدر و مادرش به حزب الله وابستگی دارند یا خیر، گفت که مطلقاً هیچ اطلاعی از دیدگاه‌های سیاسی آنها ندارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar