ایسنا/ نارندرا مودی، نخست وزیر امروز دوشنبه متعهد شد که با قدرت تلاش کند در عرض ۲۵ سال آینده هند فقرزده را به کشوری توسعه یافته تبدیل کند.

نخست وزیر هند به ایراد سخنرانی در شهر دهلی نو از محل بنای تاریخی قلعه سرخ متعلق به قرن هفدهم به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال هند از حکومت بریتانیا پرداخت.

او گفت که نگاه جهان به هند در حال تغییر است و دنیا چشم به این کشور در زمینه کمک به حل مسائل جهانی دارد.

مودی خاطر نشان کرد که هند با در نظر داشتن آرمان‌های خوداتکایی و روحیه مشارکت بین المللی برای دستیابی به برتری در علم و فناوری، راه اندازی صنایع و دستیابی به امنیت غذایی و انرژی هدایت خواهد شد. او گفت که میلیاردها دلار سرمایه به سمت این کشور سرازیر شده و آن را به یک کانون تولید تبدیل کرده است.

تلاش‌های اخیر هند سبب شده این کشور ۱.۴ میلیارد نفری در ردیف کشورهای پیشرو در زمینه های فناوری اطلاعات، داروسازی، علوم فضایی و انرژی هسته ای غیرنظامی قرار بگیرد.

مودی بیان کرد که میلیون‌ها نفر در سراسر کشورش با برافراشتن پرچم‌های نارنجی، سفید و سبز هند در خانه‌ها و مشاغل خود به مدت سه روز در راستای کمپین دولتی "بیدار کردن روح میهن‌پرستی در قلب‌ همه"، هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال کشورشان را گرامی می‌دارند.

ساختمان پارلمان هند، کاخ ریاست جمهوری و بناهای ملی و سایر ادارات دولتی این کشور به این مناسبت با نورپردازی های رنگارنگ تزئین شدند.

مودی گفت مسیر سفر هند در ۷۵ سال گذشته با فراز و نشیب هایی همراه بوده است در حالی که هند با انعطاف و پشتکار در برابر همه مشکلات می جنگد. او از مردم خواست هر گونه اثری از طرز فکر استعماری را بزدایند.

حزب موسوم به "حزب کنگره ملی" که حزب اصلی اپوزیسیون هند است، دولت مودی را متهم کرد به این که احزاب مخالف را از برگزاری جشن ها کنار گذاشته است.

جیرام رامش، سخنگوی حزب کنگره ملی هند گفت: در محل تالار مرکزی تاریخی در پارلمان هند به مناسبت بیست و پنجمین، پنجاهمین و شصتمین سالگرد استقلال هند، مراسمات ویژه ای برگزار شد. متأسفانه مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد، هیچ شباهتی به آنها ندارد و این مراسم در حد موقعیتی برای تجلیل از مودی تنزل پیدا کرده است.

مودی در سخنرانی ۸۰ دقیقه‌ای خود هیچ اشاره ای به تنش در روابط هند با همسایگان نزدیکش، پاکستان و چین و یا اتخاذ گامی برای بهبود روابط نکرد.

او خواستار اتحاد مردم برای حرکت به جلو شد اما به کارشناسان و منتقدانی که می گویند هند به تدریج از برخی تعهداتش فاصله گرفته و از زمان روی کار آمدن مودی در سال ۲۰۱۴ در این کشور روند پسرفت  هند سرعت گرفته پاسخی نداد. آنها دولت پوپولیستیِ او را به استفاده افسارگسیخته از قدرت سیاسی برای تضعیف آزادی های دموکراتیک و مشغول کردن خود به دنبال کردن دستور کار ملی گرایی هندو متهم می کنند.

مودی متعهد شد که با فساد و پارتی بازی در عرصه سیاست کشورش مبارزه کند، زیرا به گفته او این مشکلات موریانه هایی هستند که دارند دستاوردهای حاصل شده در زمینه توسعه را می خورند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar