ایرنا/ در آستانه یکسالگی خروج غیرمسئولان نیروهای آمریکا و هم پیمانان ناتویی آن از افغانستان، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) اذعان کرد که آمریکا و متحدانش در محقق کردن شعارهای خود در خصوص افغانستان موفق نبوده اند.

به گزارش ایرنا از نشریه اردو پوینت، استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کنفرانس خبری چهارشنبه شب گفت: آنچه ما در سال گذشته دیدیم در واقع یک شکست بزرگ و تراژدی نه تنها برای افغانستان بوده است، بلکه برای همه متحدان و شرکای آن که برای ایجاد یک افغانستان صلح‌آمیز و دموکراتیک‌تر تلاش کردند.

دبیر کل ناتو در ادامه افزود: کشورهای غربی توانستند با تروریسم در افغانستان کنار بیایند، اما به وظیفه بلندپروازانه‌تر ساختن یک کشور آزاد و دموکراتیک موفق نبوده اند.

دبیرکل ناتو در حالی وضعیت کنونی افغانستان را نگران کننده می خواند که شکست حضور دو دهه ای آمریکا به همراه نیرو های ناتو در افغانستان نشان داد پیمان آتلانتیک شمالی بیش از آنچه تصور می شد، ناکارآمد است.

حامد کرزای رئیس جمهور پیشین افغانستان در سال گذشته با انتقاد از سیاست های ناتو و متحدان غربی آن گفت: جامعه بین‌الملل (ناتو) ۲۰ سال پیش با هدف مشخص مبارزه با افراط گرایی و برقراری ثبات به افغانستان آمد، اما اکنون افراط گرایی در بالاترین نقطه خود قرار دارد؛ بنابراین آن‌ها شکست خورده‌اند، میراث آن‌ها یک کشور جنگ‌زده در فاجعه و رسوایی کامل است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar