فارس/ رئیس جمهور ترکیه گفت که در دیدار با همتای اوکراینی خود، درباره تبادل اسیران جنگی بین کی‌یف و مسکو، و همچنین احتمال برقراری آتش‌بس و صلح در اوکراین رایزنی کرده است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه که به شهر «لِویو» سفر کرده، شامگاه پنجشنبه با «ولودیمر زلنسکی» همتای اوکراینی خود دیدار کرد.

اردوغان طی نشست خبری بعد از دیدار با زلنسکی، گفت که با او درباره تبادل اسیران جنگی بین مسکو و اوکراین رایزنی کرده است.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، اردوغان با اشاره به دیداری که با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد و با حضور زلنسکی داشته، خبر داد که به او پیشنهاد ملاقات با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه را داده است.

رئیس جمهور ترکیه درباره گفتگوهای خود با زلنسکی توضیح داد: «ما درباره تبادل اسیران جنگی و ابتکارات خود در این زمینه بحث کردیم، همچنین می‌خواهم یادآوری کنم که به این موضوع اهمیت زیادی می‌دهیم».

اردوغان همچنین اظهار داشت، در جلسه‌ای که با رئیس جمهور اوکراین و دبیرکل سازمان ملل داشته، احتمال برقراری آتش‌بس و صلح در اوکراین را بررسی کرده است.

به نوشته ریانووستی، وی طی نشست خبری گفت: «ما همچنین در این نشست سه جانبه در مورد امکان توسعه فضای مثبت ایجاد شده به‌واسطه توافقنامه استانبول (درباره صادرات غلات) به صلح، دائمی گفتگو کردیم».

رئیس جمهور ترکیه همچنین با ابراز نگرانی از حملات موشکی اخیر به محوطه و اطراف نیروگاه اتمی «زاپروژیا» در جنوب شرقی اوکراین، گفت احتمال تکرار فاجعه اتمی چرنوبیل، در صورت تداوم این حملات به زاپروژیا نیز وجود دارد.

اردوغان با بیان اینکه سازمان ملل و دولت اوکراین معتقد به حل بحران در میز مذاکره هستند، خبر داد که قصد دارد نتایج گفتگوهایش با زلنسکی و گوترش را با پوتین هم در میان بگذارد.

این دیدارها در حالی انجام شده که بامداد جمعه رسانه‌های غربی خبر دادند انفجارهای مهیبی در نزدیکی پایگاه هوایی «بِلبِک» متعلق به روسیه در شمال سِواستوپول رخ داده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar