فارس/ یک قاضی آمریکایی گفت که تمایل دارد برخی از شواهد ارائه شده توسط وزارت دادگستری برای توجیه بازرسی از عمارت رئیس جمهور سابق این کشور را منتشر کند.

بعد از گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای و اظهارات منابع غیررسمی درباره دلیل اصلی ورود مأموران اف‌بی‌آی به عمارت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا، اکنون گفته می‌شود که احتمال انتشار رسمی مدارک توجیه‌کننده این تفتیش وجود دارد.

یک قاضی آمریکایی شامگاه پنجشنبه گفت که تمایل دارد برخی از شواهد ارائه شده توسط وزارت دادگستری ایالات متحده برای توجیه بازرسی هفته گذشته از عمارت ترامپ در ایالت فلوریدا را منتشر کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، باوجود مخالفت‌های وزارت دادگستری، «بروس راینهارت» قاضی آمریکایی با اشاره به اظهارنامه قانونی که شواهدی را به‌عنوان دلیل تفتیش عمارت «مار-ئه-لاگو» بیان می‌کند، گفت که معتقد است «بخش‌هایی از این سوگندنامه وجود دارد که می‌تواند علنی شود».

راینهارت به وزارت دادگستری آمریکا دستور داد تا نسخه اصلاح‌شده سوگندنامه را تا ظهر پنجشنبه به دادگاه ارائه کند، اما اظهار داشت که اگر دادستان‌ها با نسخه پیشنهادی او موافقت نکنند، به وزارت دادگستری این فرصت داده می‌شود که تجدید نظر کند.

به نوشته رویترز، وزارت دادگستری با انتشار مدارک توجیه‌کننده تفتیش از عمارت ترامپ مخالف است.

«جِی برات» رئیس بخش ضد جاسوسی و کنترل صادرات این وزارتخانه به قاضی مذکور گفت که انتشار سوگندنامه به نفع عمومی نیست زیرا می‌تواند به تحقیقات در حال انجام آسیب برساند.

بامداد سه‌شنبه هفته قبل بود که بازرسان فدرال پس از ورود به عمارت ترامپ و تفتیش چند ساعته، هزاران سند محرمانه را توقیف کردند که او هنگام ترک کردن ریاست‌جمهوری از کاخ سفید آورده بود.

ترامپ در واکنش به این یورش طی بیانیه‌ای گفت: «چنین حمله‌ای فقط در کشورهای ورشکسته و جهان سومی می‌تواند رخ دهد. متأسفانه، آمریکا اکنون به یکی از آن کشورها تبدیل شده است که در سطحی که قبلاً دیده نشده بود، فاسد شده است».

چند روز قبل اما روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داد که حداقل یکی از وکلای رئیس جمهور سابق این کشور در ماه ژوئن اظهارنامه‌ای را امضا کرده بود مبنی بر اینکه تمام اسناد محرمانه در عمارت ترامپ به دولت بازگردانده شدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar