فارس/ معاون وزیر خارجه روسیه گفت حضور نظامی این کشور در نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا» در جنوب اوکراین تضمینی در برابر «سناریوی چرنوبیل» است.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه جمعه (۱۹ اوت) با اشاره به فاجعه اتمی سال ۱۹۸۶ گفت که حضور نظامی روسیه در نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا» در جنوب اوکراین تضمینی در برابر «سناریوی چرنوبیل» است.

به گزارش رویترز، پیش‌تر، «ایوان نچایف» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که پیشنهاد سازمان ملل برای غیرنظامی کردن منطقه اطراف نیروگاه هسته‌ای «غیرقابل قبول» است.
طبق این گزارش، نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بزرگترین نیروگاه اروپا که در ماه مارس به کنترل روسیه درآمد، در نزدیکی خط مقدم قرار دارد و در هفته‌های اخیر بارها مورد حمله قرار گرفته و نگرانی‌ها از یک فاجعه اتمی را افزایش داده است. 
در حالی که روسیه می‌گوید این نیروهای کی‌یف هستند که به نیروگاه زاپروژیا حمله می‌کنند، رئیس‌جمهور اوکراین  شامگاه پنجشنبه طی نشست خبری در «لِویو» به همراه «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: روسیه باید نیروهای خود را از نیروگاه زاپروژیا خارج کند و ما را به آستانه فاجعه اتمی نبرد.
گوترش نیز ضمن ابراز نگرانی از حملات موشکی اخیر به محوطه و اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، درخواست خود برای ایجاد منطقه غیرنظامی در این نیروگاه را تکرار کرد.
پیش از این، «دیمیتری مدودوف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه در کانال تلگرامی خود، مقامات اوکراینی و کشورهای غربی را به تلاش برای ایجاد فاجعه‌ای مشابه فاجعه اتمی چرنوبیل در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا متهم کرد.  نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا با ظرفیت ۶۰۰۰ مگاوات حدود یک چهارم برق مورد نیاز اوکراین را تامین می‌کند. 
مدودوف گفت: به نظر می‌رسد آشغال‌ها در اوکراین و حامیان غربی آن‌ها به دنبال ایجاد یک چرنوبیل دیگر هستند. راکت‌پراکنی و حملات توپخانه هرچه بیشتر در حال نزدیکتر شدن به رآکتورها و تاسیسات انبار ایزوتوپ‌ها در نیروگاه زاپروژیا است.
معاون شورای امنیت روسیه همچنین اتهامات غرب درباره اینکه روسیه در پشت این حملات به نیروگاه زاپروژیا است را رد کرد و بی‌اساس خواند. وی تاکید کرد حتی سازمان ملل هم این ادعاها را باور ندارد. 
«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی ویدئویی در نشست اخیر شورای امنیت با همین موضوع گفت: اقدامات نظامی در مجاورت چنین تأسیسات اتمی بزرگی ممکن است تبعات بسیار جدی داشته باشند.
«واسیلی نِبِنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز در این نشست گفت: ما مکرراً به کشورهای غربی هشدار داده‌ایم که اگر دولت کی‌یف را سر عقل نیاورند، به شنیع‌ترین و غیرمنطقی‌ترین اقدامات دست خواهند زد که در فراتر از مرزهای اوکراین نیز قابل جبران نخواهد بود.
فاجعهٔ چرنوبیل در آوریل ۱۹۸۶ رخ داد. این فاجعه هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ تلفات، بدترین حادثهٔ اتمی در تاریخ محسوب می‌شود. مبارزه برای محافظت در برابر خطراتی که بلافاصله پس از حادثه به‌وجود آمد و همچنین اقدامات در جهت پاکسازی محیط زیست، در نهایت بیش از نیم میلیون نفر پاکساز را درگیر کرد و  حدود ۶۸ میلیارد دلار هزینه دربرداشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar