نماد آخرین خبر

آنکارا: شبه‌جزیره کریمه بخشی از اوکراین است

منبع
فارس
بروزرسانی
آنکارا: شبه‌جزیره کریمه بخشی از اوکراین است

فارس/ سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه شبه‌جزیره کریمه را بخشی جدایی‌ناپذیر از اوکراین دانست و گفت در مذاکرات صلح مسکو و کی‌یف، موضوع بازگشت کریمه به اوکراین باید گنجانده شود.

باوجود اینکه شبه‌جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ طی همه‌پرسی رسمی با رأی اکثریت ساکنان خود به روسیه ملحق شد، ترکیه همچنان مدعی است که این منطقه بخشی از اوکراین است.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه امروز (چهارشنبه) در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان ترک» مدعی شد که کریمه بخش جدایی‌ناپذیر از اوکراین بوده و باید به این کشور بازگردانده شود.

کالین در این‌باره گفت: «موضع آنکارا این است که بازگشت کریمه به اوکراین باید بخشی از توافق بین‌المللی بین مسکو و کی‌یف باشد. موضع ترکیه در این موضوع از سال ۲۰۱۴ تغییر نکرده است. کریمه بخشی از اوکراین است، این باید مبنایی برای انعقاد هرگونه توافق باشد».

وی همچنین با ابراز نگرانی از حملات اخیر نزدیک نیروگاه اتمی «زاپروژیا» در جنوب شرقی اوکراین، گفت حضور بازرسان سازمان ملل در این نیروگاه ممکن است تنش را برای مدتی متوقف کند.

طبق این گزارش، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه گفت: «معتقدیم که هیأت مستقل در یک محیط امن و آزاد در نیروگاه هسته‌ای کار خواهد کرد و این دیدار برای مدتی تنش را متوقف خواهد کرد».

کالین با بیان اینکه هیچکس از جمله روسیه خواهان فاجعه اتمی در این نیروگاه نیست، تاکید کرد که ترکیه می‌خواهد با فراخواندن هیأت‌های بین‌المللی، ایمنی نیروگاه زاپروژیا را تضمین کند.

پیش از وی، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز گفته بود بازگشت شبه جزیره کریمه به اوکراین که بخشی جدایی ناپذیر از این کشور بوده، از الزامات حقوق بین‌الملل است. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره