نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
بین الملل

اعلام بزرگترین کمک نظامی آمریکا به اوکراین

منبع
فارس
بروزرسانی
اعلام بزرگترین کمک نظامی آمریکا به اوکراین

فارس/ رئیس‌جمهور آمریکا از ارائه بسته کمک‌های نظامی جدید به اوکراین به ارزش حدود سه میلیارد دلار در روز استقلال این کشور خبر داد.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از تخصیص بسته کمک نظامی حدود سه میلیارد دلاری به اوکراین خبر داد و گفت که این بزرگ‌ترین تعهد واشنگتن تاکنون است.
در بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید که چهارشنبه (۲۴ اوت) منتشر شد، به نقل از بایدن آمده است: ایالات متحده متعهد به حمایت از مردم اوکراین در ادامه مبارزه برای دفاع از حاکمیت خود است. به عنوان بخشی از این تعهد، مفتخرم که بزرگ‌ترین بخش کمک امنیتی خود تا به امروز را اعلام کنم؛ حدود ۲.۹۸ میلیارد دلار سلاح و تجهیزاتی که از طریق ابتکار کمک امنیتی اوکراین ارائه خواهد شد.

به گفته بایدن، کمک‌های جدید به کی‌یف این امکان را می‌دهد که سامانه‌های دفاع هوایی، توپخانه و مهمات، سامانه‌های هوایی ضد پهپاد و رادار جدید دریافت کند.


به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» بایدن در اشاره به روز استقلال در اوکراین با گرفتن ژست انسان‌دوستانه مدعی شد: می‌دانم که این روز استقلال برای بسیاری از اوکراینی‌ها تلخ است زیرا هزاران نفر کشته یا زخمی شده‌اند، میلیون‌ها نفر از خانه‌های خود آواره شده‌اند و بسیاری دیگر قربانی جنایات و حملات روسیه شده‌اند، اما شش ماه حملات بی‌امان تنها باعث تقویت افتخار اوکراینی‌ها به خود، به کشورشان و به سی و یک سال استقلالشان شده است. امروز و هر روز، ما در کنار مردم اوکراین می‌ایستیم.

پیش‌تر، یک مقام آمریکایی گفته بود که انتظار می‌رود واشنگتن چهارشنبه بسته کمک‌های امنیتی جدید به اوکراین به ارزش سه میلیارد دلار را اعلام کند.

پیش از این نیز «ینس استولتنبرگ» دبیرکل  ناتو نیز از کشورهای غربی خواست ارسال تسلیحات به اوکراین را افزایش دهند تا به این کشور کمک شود اراضی «اشغال‌شده توسط روسیه» را پس بگیرد. استولتنبرگ که در نشست «پلتفورم کریمه» حضور داشت  هشدار داد که زمستان سخت برای اوکراین و حامیان ناتو در پیش است.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از اوکراین، به این این کشور نیرو اعزام کرد و از آغاز عملیات نظامی ویژه خبر داد. روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده و گفته است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند. به رغم حمایت‌های غربی‌ها، در صحنه میدانی روسیه توانسته لوهانسک در منطقه شرقی دونباس اوکراین را به کنترل خود درآورده و در تلاش برای تسلط بر همه مناطق دونتسک است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره