ایسنا/ نخست وزیر اسبق ایتالیا در انتقادی تند از غرب در آستانه انتخابات روز یکشنبه کشورش گفت، رئیس جمهور روسیه به سمت حمله به اوکراین سوق داده شد چرا که می‌خواست "افراد شایسته" را در راس امور کی‌یف بنشاند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر سابق ایتالیا و رهبر حزب "ایتالیا به جلو" که بخشی از یک ائتلاف جناح راست است و انتظار می‌رود در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه پیروز شود، یکی از دوستان قدیمی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است و اظهاراتش احتمالا هشداری برای متحدان غربی خواهد بود.
برلوسکنی گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه توسط روس‌ها، حزبش و وزرای کشورش به طرف این عملیات ویژه سوق داده شد. برنامه روسیه در ابتدا تسخیر کی‌یف "ظرف یک هفته" و جایگزینی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با "دولتی متشکل از افراد شایسته" و خارج شدن در هفته بعد از آن بود.
برلوسکنی 85 ساله که یکبار پوتین را به عنوان برادر کوچکش توصیف کرده بود، گفت: متوجه نمی‌شوم که چرا نیروهای روسیه در اطراف اوکراین پخش شده‌اند در حالی که به نظر من باید در اطراف کی‌یف مستقر می‌شدند.
کمی بعد برلوسکنی که با انتقادات شدید از سوی مخالفان مواجه شده، در بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدگاه‌هایش تحریف شده‌اند.
وی گفت: حمله به اوکراین غیرقابل توجیه و غیرقابل قبول است. موضع حزب "ایتالیا به جلو" کاملا مشخص است. ما همیشه با اتحادیه اروپا و ناتو خواهیم بود.
انریکو لتا، رهبر حزب چپ میانه "دموکراتیک" این اظهارات برلوسکنی درباره جنگ را "رسوایی آور" توصیف کرد.
وی گفت: اگر یکشنبه شب نتایج انتخابات به نفع جناح راست باشد، خوشحال‌ترین فرد پوتین خواهد بود.
میخائیلو پودولیاک، مشاور ریاست جمهوری اوکراین درباره این اظهارات برلوسکنی گفت: فکر می‌کردم نخست وزیر سابق ایتالیا دوست دارد همیشه جانب برندگان را بگیرد، و اینبار قطعا روسیه و پوتین جزو برندگان نیستند.
به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar