ایرنا/ معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که با توجه به نزدیک شدن دیدگاههای رئیس جمهور و نخست وزیر پیشبرد امور به یکدیگر می توان تصور تشکیل دولتی جدید در هفته آینده را داشت.

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی تصریح کرد: ما از همان روز اول برگزاری انتخابات پارلمانی، خواستار تشکیل دولت در اسرع وقت شدیم زیرا وجود دولت بسیار بهتر از نبود آن است و مشکلات متعددی را حتی به طور جزئی حل می کند.
وی گفت: خدا را شکر این امکان هست که در هفته آتی  شاهد دولتی باشیم زیرا رئیس جمهور ‌و نخست وزیر در بسیاری از موارد که اختلاف داشتند، رویکردهایشان به حدی به هم نزدیک شده است که انشاء الله تشکیل دولت را تسهیل خواهد بخشید.
شیخ نعیم قاسم تاکید کرد که این گام مثبت است و می تواند به تسهیل روند برگزاری انتخاب رئیس جمهور جدید و حل مشکلات لبنان کمک کند.
معاون دبیرکل حزب الله درخصوص پرونده ترسیم مرزهای دریایی با بین لبنان و فلسطین اشغالی گفت: حزب الله کم اظهارنظر می کند و ترجیح می دهد که عمل کند؛ اگر سخنی بگوید فرض را بر این می گیرد که دشمنان قبل از دوستان آن را به خوبی بفهمند و جنبه های مختلف آن را بدانند و نیازی به تکرار نباشد.
وی گفت: ما اکنون منتظر این هستیم که میانجیگر آمریکایی پیام مکتوب را بیاورد و آن را به دولت و رئیس جمهور لبنان بدهد، در آن زمان اگر دولت لبنان اعلام کرد که این پیام با حقوق لبنان منطبق است، خواهیم گفت که لبنان حقوق خود در ترسیم مرزها را پس گرفت.
شیخ نعیم قاسم افزود: از نظر ما راه حل زمانی ایجاد می شود که پیام مکتوب تحویل داده شود و دولت و رئیس جمهور موضع نهایی خود را اعلام کنند، در آن زمان ما موضع خود را اعلام خواهیم کرد.
وی در پایان تاکید کرد که برای همه روشن و واضح است که اگر انسجام و یکپارچگی موضع دولت و مسئولین و همچنین موضع قوی مقاومت در حمایت از آن ها نبود، نمی توانستیم به این مرحله از مذاکرات غیرمستقیم برسیم.
پیش از این، رئیس جمهوری لبنان گفت که مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی در آخرین مراحل خود قرار داد.
"میشل عون" دوشنبه گذشته در دیدار "جوانا فرونتسکا" هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در لبنان افزود: این مذاکرات، حق لبنان را در اکتشاف نفت و گاز در میدان های مشخص شده در منطقه اقتصادی ویژه لبنان تضمین می کند.
وی اضافه کرد: تماس با آموس هوکشتاین میانجی آمریکایی در موضوع ترسیم مرزها با فلسطین اشغالی درباره جزئیات فنی مربوط به ترسیم مرزها ادامه دارد.
عون گفت: امیدواریم اکتشاف و استخراج در آب های لبنان به شکوفایی اقتصاد کشور که در سال های گذشته رکود شدیدی داشته کمک کند و امنیت و ثبات را در مرزهای جنوبی تقویت کند.
وی با تاکید بر پایبندی لبنان به قطعنامه های بین المللی بویژه قطعنامه ۱۷۰۱ گفت: هماهنگی میان نیروهای حافظ صلح در جنوب با ارتش لبنان برای موفقیت نیروهای بین المللی و حفظ امنیت و صلح در مرزها ضروری است.
رئیس جمهوری لبنان اضافه کرد: باید فضای مناسبی برای جلوگیری از درگیری میان ساکنان منطقه و نیروهای حافظ صلح ایجاد شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar