ایرنا/ یک نشریه آمریکایی با ارائه گزارشی از بحران انرژی ناشی از جنگ اوکراین در سراسر جهان به ویژه در اروپا، نوشت که واقعا درک نمی‌کنید که امسال در اروپا چقدر اوضاع می‌تواند بد شود.

مجله «فورچون» امروز شنبه با نگارش این گزارش به قلم «تریستان بوو» به اثر موج دار جنگ اوکراین بر بازارهای جهانی اشاره کرد و افزود که این بحران در هیچ کجا بارزتر و خطرناک‌تر از اروپا نیست که در آن استراتژی آنها نسبت به گاز ارزان روسیه نتیجه معکوس داشته است.
به نوشته این نشریه، با محدودیت فراورده‌های انرژی روسیه قیمت گاز طبیعی در اروپا طی سال جاری بیش از دو برابر شد و ضربه شدیدی را به مصرف کنندگان و شرکت‌ها وارد آورد. قبض‌های برق در بسیاری از مکان‌ها سه برابر شد. قبض ماهیانه برخی از کافی شاپ‌ها و رستوران‌ها از ۲ هزار یورو در سال گذشته به قیمت فعلی ۷ هزار یورو افزایش یافته و صنایع بزرگ به دلیل قبوض بالای برق شروع به اخراج کارگران و کاهش هزینه ها کردند.
فورچون اوضاع اروپا را به قدری وخیم توصیف می‌کند تا که در آن دولت‌هایی که قبلا از سوخت‌های فسیلی و انرژی هسته‌ای چشم‌پوشی می‌کردند، ناامیدانه در حال بازگشایی نیروگاه‌های زغال سنگ و سایت‌های هسته‌ای هستند و شرکت‌های خدماتی را برای نجات از ورشکستی آنها ملی می‌کنند.
این مجله آمریکایی با شرایط فعلی همچنان اروپا را در روزهای خوب خود می‌داند برغم اینکه در آستانه زمستان و تقاضای بیشتر گاز، بازار انرژی اروپا هیچگاه اینقدر آسیب پذیر نبوده است. نویسنده این مقاله معتقد است که حتی کوچکترین افزایش تقاضای انرژی در هر نقطه از جهان می تواند کل بخش‌های صنعت تولید اروپا را به تعطیلی کامل بکشاند و اقتصادهای اروپایی را با موجی از بیکاری، قیمت‌های بالا و به احتمال زیاد ناآرامی عمومی و اختلاف بین کشورهای اروپایی ویران کند.
تاتیانا میتروا عضو مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا به نشریه فورچون گفت: سطح قیمت‌ها به صورت تاریخی بالا هستند و هرگز شاهد وضعیتی شبیه به این نبودیم. این کاملا دردناک خواهد شد.
پنی لیک تحلیلگر حوزه انرژی نیز در رابطه با برنامه اروپایی‌ها جهت ذخیره انرژی برای زمستان امسال، بیان کرد که گسترش زیر ساخت گاز طبیعی گران و نیازمند سال‌ها سرمایه گذاری است و نتیجه آن تا تابستان سال آینده حاصل نمی‌شود. همچنین ۴ کارشناس دیگر در گفتگو با فورچون اعلام کردند که دست کم تا تابستان ۲۰۲۳ تامین کنندگان بعید است با میزان کافی قادر به افزایش انتقال به اروپا و جایگزینی گاز روسیه باشند.
نشریه فورچون در نتیجه گیری از اقدامات کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، اسپانیا و آلمان برای افزایش ذخایر گازی قبل از سردتر شدن هوا نوشت که ثبات ذخایر گاز اروپا بستگی به زمستان معتدل دارد، زیرا اگر هوا سرد شود می‌تواند تقاضا را از ذخایر اروپا بیشتر کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar