فارس/ هانس گروندبرگ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن امروز شنبه خبر داد که این سازمان، پیشنهاد جدیدی برای تمدید آتش‌بس در یمن ارائه کرده است.

گروندبرگ به شبکه خبری الجزیره گفت: به طرفهای مختلف [یمنی]، پیشنهاد تمدید آتش‌بس برای طولانی‌ترین مدت ممکن را مطرح کردیم. و منتظر پاسخ طرفهای یمنی به پیشنهادمان هستیم.
وی با بیان اینکه باید بین همه طرفها، ارزیابی سازنده‌ای وجود داشته باشد، تصریح کرد: آتش‌بس دستاورد بزرگی بود و امیدواریم به راه حل نهایی و آتش‌بس دائم در یمن دست پیدا کنیم که جنگ در آن را پایان دهد.
این مسئول سازمان ملل بدون هیچ اشاره‌ای به نقض صدها باره آتش‌بس توسط ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی، مدعی شد که اگر اراده سیاسی از سوی طرفهای یمنی وجود نداشته باشد، نمی‌توان به نتیجه رسید.
در همین ارتباط، «تیم لندرکینگ» فرستاده آمریکا در امور یمن شهریور ماه گذشته خبر داد که ائتلاف سعودی به دنبال انعقاد توافقی گسترده‌تر برای آتش‌بس با صنعاست.
فرستاده آمریکا پس از سفر به امارات عربی متحده، عربستان سعودی و عمان اعلام کرد که تمامی همتایان او در منطقه از توافقی گسترده‌تر برای آتش‌بس در یمن حمایت کرده‌اند.
به ادعای لیندرکینگ، ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی، از مفادی مانند پرداخت حقوق کارمندان، بهبود وضعیت آمدوشد از طریق بازگشایی جاده‌ها، انتقال سریع سوخت از طریق بندرها و گسترش پروازهای تجاری از فرودگاه صنعاء برای توافق آتی ابراز آمادگی کرد.
علیرغم ادعای لیندرکینگ و گروندبرگ، «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن تأکید کرد که وضعیت کنونی و آتش‌بس موجود، می‌طلبد که همه مردم یمن، در آگاهی، بیداری و توجه بالا قرار داشته باشند؛ زیرا جنگ هنوز تمام نشده است(جزئیات بیشتر).
آتش‌بس دو‌ماهه یمن در سیزدهم فروردین‌ماه امسال (۱۴۰۱) آغاز شد. دوازدهم خردادماه بود که فرستاده سازمان ملل متحد اعلام کرد طرفین درگیر در یمن با همان شروط قبلی توافق اصلی موافقت کرده‌اند و آتش‌بس دو ماه دیگر تمدید خواهد شد. پس از این اعلام، آتش‌بس در یمن برای سومین بار و با توافق طرفین درگیر مجددا تمدید شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar