فارس/ وزارت دفاع یونان از پرواز یک فروند پهپاد رزمی ارتش ترکیه بر فراز یکی از جزایر یونان در دریای اژه خبر داد.

به نوشته روزنامه «اکاثیمرینی» به نقل از وزارت دفاع یونان یک فروند پهپاد متجاوز ترکیه بر فراز جزیره «کاندلیوسا»پرواز کرد. این پهپاد بدون اطلاع به بخش هوانوردی یونان وارد منطقه شناسایی هوایی یونان شده است.
این پهاد که به نوع آن اشاره نشده  دو بار در روز شنبه با پرواز در ارتفاع ۱۵ هزار پایی اقدام به نقض حریم هوایی یونان کرد. این جزیره یوئانی غیر مسکونی است. وزارت دفاع یونان از شناسایی و رهگیری پهپاد ترکیه‌ بر اساس قوانین جهانی هوانوردی خبر داد.
این دو کشور همسایه مدت‌هاست که دچار تنش شده‌اند و دو طرف همدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می‌کنند. یونان و ترکیه در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان نیز با هم اختلاف دارند.
ترکیه در ماه‌های اخیر انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونان در جزایری در شرق دریای اژه، افزایش داده است. این جزایر طبق «معاهده ۱۹۲۳ لوزان» و«معاهده ۱۹۴۷ پاریس»  باید غیرنظامی شوند، بنابراین هرگونه استقرار نیروی نظامی یا سلاح در جزایر اکیدا ممنوع است.
«کریاکوس میتسوتاکیس» نخست‌وزیر یونان  پیش از رفتن به «نیویورک» برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که موضع تهاجمی فزاینده ترکیه مرتبط با مسائل سیاسی داخلی این کشور است.
به نوشته روزنامه «اکاثیمرینی»، میتسوتاکیس در مصاحبه‌ای با یک شبکه رادیویی گفت: «ما ترسی از کسی نداریم. من در مورد محدودیت‌هایی هم که تعیین می‌کنم بسیار سختگیر خواهم بود. همه می‌دانند که با یونان نمی‌توان بازی کرد. از طرف دیگر، ما باید گفت‌وگو کنیم و اختلافات خود را حل کنیم و بدون وارد شدن به درگیری مذاکره کنیم. آیا واقعاً هر روز به این همه تنش نیاز داریم؟».
میتسوتاکیس افزود: «موضع تهاجمی ترکیه قطعاً یک بازی قبل از انتخابات این کشور است».
نخست‌وزیر یونان با اشاره به نظرسنجی‌های اخیر در ترکیه، گفت: «۶۳ درصد شهروندان ترکیه یونان را تهدید نمی‌دانند».
وی  گفت: «ما محکوم به همزیستی هستیم، اما  موارد بیشتری وجود دارد که  به جای اینکه ما را از هم جدا کند، متحد می‌کند».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar