فارس/ «پیتر زیجارتو» وزیر امور خارجه مجارستان روز شنبه گفت که اقدامات محدود کننده گسترده که توسط اتحادیه اروپا علیه روسیه به دلیل اوضاع اوکراین اعمال شده، آسیب بزرگی به اروپا و اروپایی‌ها وارد آورده است.

وی که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با خبرگزاری تاس مصاحبه می‌کرد، افزود: «اگر شما به سیاست تحریم‌های اتحادیه اروپا بنگرید و این دیدگاه ایدئولوژیک و سیاسی نبوده بلکه به صورت حرفه‌ای باشد، کاملا آشکار است که به شدت برای اروپایی‌ها دردآور بوده، به شدت دردآور.
وزیر امور خارجه مجارستان اضافه کرد: «تورم سر به فلک کشیده، قیمت‌های انرژی فضایی شده و قیمت مواد غذایی مثل جهنم در حال افزایش است. بنابراین سیاست تحریم قطعا به شدت به اروپا و مردم اروپا آسیب رسانده است».
اروپا و آمریکا  در اقدامی هماهنگ برای اعمال فشار علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین، تحریم‌های شدیدی علیه  مسکو  اعمال کرد‌ه‌اند که پاسخ تلافی‌جویانه روسیه از قبیل توقف صدور گاز را به دنبال داشته است. شرکت روسی گازپروم عرضه گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ به اروپا را در پایان ماه اوت متوقف کرد که کشورهای اروپایی را بر آن داشت تا اقدامات زیادی را با هدف کاهش مصرف گاز در اتحادیه اروپا اتخاذ کنند. 
قطع صادرات گاز روسیه به اروپا باعث افزایش قیمت سوخت شده و کشورهای اروپایی را با مشکلات زیادی در آستانه پاییز و زمستان سرد قرار داده است. افت عرضه گاز توسط روسیه باعث دو برابر شدن قیمت گاز در آغاز سال جاری میلادی شد و از چند هفته گذشته که صادرات گاز روسیه از طریق خط لوله مهم نورداستریم ۱ به اروپا تا مدت نامعلومی متوقف شد، بحران گازی در اروپا بسیار شدیدتر شده است.
اگرچه روس‌ها به صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله عبوری از اوکراین ادامه می‌دهند اما میزان آن در مقایسه با حجم صادرات گاز روسیه قبل از بحران اوکراین بسیار کمتر است.
در آلمان کمبود سوخت باعث شدت گرفتن نگرانی‌ها نسبت به ورشکستگی احتمالی شرکت‌های توزیع گاز شده است. چندی پیش مدیرعامل شرکت واردات گاز یونیپر آلمان هشدار داد که این کشور ممکن است در فصل زمستان مجبور به سهمیه‌بندی گاز شود. بر اساس ارزیابی بانک گلدمن ساکس سهمیه‌بندی در آلمان به معنای از دست رفتن ۶۵ درصد صنعت این کشور خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar