فارس/ سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه تاکید کرد که کشورش در حال مذاکره با رژیم صهیونیستی برای همکاری در انتقال گاز طبیعی به اتحادیه اروپا است.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه تایید کرد که آنکارا و تل‌آویو در حال مذاکره برای انتقال گاز به اتحادیه اروپا هستند و قرار است مقام‌های دو طرف در ماه اکتبر نشستی در این باره برگزار کنند.

طبق گزارش پایگاه خبری «آی۲۴»، کالین با بیان اینکه گازی که از شرق دریای مدیترانه می‌آید می‌تواند در ماه مه آینده به جایگزینی برای انرژی عرضه‌شده روسیه به اتحادیه اروپا تبدیل شود، تاکید کرد: آنکارا آماده است تا بخشی از این روند باشد.

سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه درباره همکاری آنکارا با تل‌آویو در این باره گفت: «تا جایی که من اطلاع دارم این مذاکرات بین ترکیه و اسرائیل ادامه دارد و نشست بعدی در اکتبر آینده برگزار خواهد شد. چرا که بعد از جنگ روسیه و اوکراین، اروپا بار دیگر با بحران انرژی مواجه شده است».

کالین افزود: «دو گزینه برای انتقال گاز به اروپا وجود دارد؛ اولی تقویت خط لوله TANAP برای گاز (جمهوری) آذربایجان است که از دریای خزر می‌آید و از طریق ترکیه به اروپا می‌رسد. گزینه دوم، گاز شرق مدیترانه از اسرائیل، لبنان و مصر است که باز هم می‌تواند از طریق ترکیه به اروپا منتقل شود».

این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که رژیم صهیونیستی با میانجی‌گری آمریکا در حال مذاکره با لبنان برای تعیین مرزهای خود در دریای مدیترانه است. ادعا شده که تل‌آویو در تلاش است تا با گرفتن اجازه اکتشاف و بهره‌برداری گاز طبیعی فراساحلی از میدان گازی «کاریش» در کمک به بحران انرژی اروپا نقش ایفا کند.

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی به مناسبت اربعین امام حسین (علیه السلام) به تل‌آویو هشدار داده بود که که مقاومت هرگز از حقوق لبنان کوتاه نخواهد آمد و اجازه برداشت گاز از میدان کاریش را به رژیم صهیونیستی نمی‌دهد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانش تصریح کرد: «اجازه استخراج نفت و گاز از میدان کاریش را تا قبل از اینکه لبنان به خواسته‌های بر حق خود برسد، نمی‌دهیم. مقامات صهیونیست گفتند که استخراج از کاریش را از ماه سپتامبر آغاز خواهند کرد، اما آن را به عقب انداختند. آغاز استخراج گاز از میدان کاریش خط قرمز ماست. تمامی تهدیدات دشمن هیچ تأثیری بر ما ندارد چشممان بر کاریش است و موشک‌هایمان به سمت میدان کاریش نشانه رفته است.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar