فارس/ با پایان یافتن زمان اخذ رأی در انتخابات سراسری ایتالیا، نظرسنجی‌های پای صندوق حاکی از پیروزی ائتلاف راست افراطی و به‌دست آوردن اکثریت پارلمان است.

برخی منابع نیز طبق نظرسنجی‌های پای صندوق می‌گویند ائتلاف راست افراطی «برادران ایتالیا» به رهبری خانم «جورجیا ملونی» با به‌دست آوردن اکثریت کرسی‌های پارلمان، در انتخابات پیروز شده است.

شبکه «اسکای‌نیوز» گزارش داد که آمار غیررسمی حاکی از آن است که این ائتلاف، حدود ۴۱ تا ۴۵ درصد از آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات را به خود اختصاص داده که برای اکثریت پارلمان کافی است.

طبق این گزارش، ائتلاف چپ‌گرا در این انتخابات نیز ۲۵.۵ درصد از آرای مردم را کسب کرده و جنبش «۵ ستاره» نیز به اقبال ۱۳.۵ درصدی شرکت‌کنندگان رسیده است.

خبرنگار اسکای‌نیوز در ایتالیا به نقل از مقامات دولتی گفت که مشارکت مردم این کشور در انتخابات سراسری زودهنگام بعد از سال ۲۰۱۸، به میزان حدودی ۵۰.۵ درصد اعلام شده است.

از جمعیت حدود ۵۹ میلیون نفری ایتالیا حدود ۵۱ درصد از رای دهندگان واجد شرایط، خانم هستند. برای اولین بار در تاریخ ایتالیا، افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند در انتخابات مجلس اعلی (سنا) شرکت کنند. تا قبل از آن این افراد می‌توانستند در انتخابات مجلس سفلا شرکت کنند.

مردم ایتالیا با شرکت در این انتخابات سراسری باید ۲۰۰ سناتور عضو مجلس اعلا و ۴۰۰ عضو مجلس سفلای این کشور را انتخاب کنند.

در صورت پیروزی ائتلاف راست افراطی برادران ایتالیا - که طبق نظرسنجی‌های پای صندوق، این امر تقریبا محقق شده - خانم ملونی اولین نخست‌وزیر زن تاریخ ایتالیا خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar